Podejmując decyzję o budowie domu drewnianego i zagłębiając się w temat związany z jego powstawaniem najczęściej dochodzimy do dwóch podstawowych rodzajów jego konstrukcji: monolitycznego oraz szkieletowego i podczas gdy oba z nich prowadzą do domu wykonanego w całości z drewna, różnią się od siebie – i to w wielu aspektach wręcz diametralnie. Na czym zatem polega budowa domu w konstrukcji monolitycznej, a na czym w tej szkieletowej i na którą z nich najlepiej postawić?
Konstrukcja monolityczna
Konstrukcja monolityczna ma swoje zastosowanie w technologii HBE (Hüttemann Brettschichtholz Elemente), której jest nieodzowną częścią. Głównym jej elementem jest drewno klejone warstwowo i odpowiednio suszone – to właśnie na jego podstawie powstają ściany, stanowiące główny element całej konstrukcji. Są one zwykle prefabrykowane, a zatem powstają w całości u producenta, w określonych w ramach projektu wymiarach. Podobnie jest też z innymi elementami konstrukcji, które zwykle również powstają w fabryce, by zostać przetransportowane na plac budowy. Istnieje możliwość łączenia przygotowanych ścian nie w fabryce, a na miejscu – wtedy kolejne składające się na nie panele połączone dzięki specjalnie wyprofilowanym złączom pióro-wpust są ze sobą spalane na budowie.
Podstawę konstrukcji monolitycznej stanowi tak zwany „stan zerowy”, a zatem fundament z położoną podłogą. To dopiero po jego opracowaniu na placu budowy pojawiają się przygotowane w fabryce ściany i narożniki (stanowiące główny element ich mocowania). Z uwagi na to, że całość powstaje w miejscach odpowiednio do tego przystosowanych, pozbawiona jest wad i uchybień, a przed trafieniem do nas przechodzi szereg testów związanych z przestrzeganiem przez nią wszelkiego rodzaju norm i nakazów.
Konstrukcja szkieletowa
Domy drewniane powstające na konstrukcji szkieletowej bazują, jak sama ich nazwa sugeruje, na szkielecie. Ściany są zatem tworzone poprzez połączenie rozmieszczonych w różnych miejscach (na bazie projektu) drewnianych belek materiałem izolującym termicznie (najczęściej są nim płyty z wełny mineralnej lub drzewnej). Oczywiście nie oznacza to, że będzie on widoczny w stanie surowym z zewnątrz i wewnątrz – w tym pierwszym przypadku dom szkieletowy wykańcza się deskami elewacyjnymi, a często nawet i tynkiem na siatce zbrojącej czy płytkami klinkierowymi. Od wewnątrz warstwa izolacyjna jest przykryta płytami gipsowo-kartonowymi (czasem takimi o podwójnej warstwie).
Do budowy domu szkieletowego najczęściej stosuje się drewno sosnowe klasy K27, koniecznie takie pozbawione pęknięć i chorych sęków, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jego wytrzymałość. Musi się ono cechować odpowiednimi parametrami, najbardziej odpowiednimi właśnie do tego zastosowania. Ściany nośne domu szkieletowego osadzone są na poziomej belce zakotwione w fundamencie.
Na który rodzaj konstrukcji warto postawić?
Obie ze wspomnianych przez nas powyżej konstrukcji pozwalają na zbudowanie domu drewnianego – i robią to bardzo dobrze, trzeba to powiedzieć. Wiele jednak skłania ku sięgnięciu po nowoczesną technologię HBE. Zwłaszcza, jeśli spojrzymy na to z praktycznego punktu widzenia. Weźmy jako przykład mocowanie szafki kuchennej na ścianie – instalując konieczne do tego szyny w przypadku domów o konstrukcji szkieletowej będziemy musieli „wstrzelić się” w słupki konstrukcyjne, będące jedynym „pewniakiem” możliwym do podtrzymywania czegoś tak ciężkiego. W konstrukcji HBE wystarczy parę chwil, by szafka trafiła na miejsce – bezpiecznie, bez potrzeby dodatkowych wyliczeń. Do podjęcia decyzji warto przyjrzeć się zaletom i wadom każdego z rozwiązań, które prezentujemy poniżej.
Cechy konstrukcji monolitycznej
- Bardzo szybka budowa – za sprawą prefabrykowanych elementów, dom może stanąć w przeciągu kilku dni, a cały proces jego wykończenia może zamknąć się w obrębie 3 miesięcy.
- Solidność i bardzo dobra termoizolacja – to właśnie ze względu na nią domy powstające w oparciu o system HBE cieszą się tak dużą popularnością na zachodzie Europy. Dobra termoizolacyjność to również oszczędność na etapie użytkowania całego domu.
- Konieczność zadbania o transport – w cenie rozwiązania zazwyczaj nie znajduje się transport elementów prefabrykowanych z fabryki na budowę.
- Niska cena – domy o konstrukcji monolitycznej są bardzo tanie, ale jednocześnie… drogie. Buduje się je bowiem niskim nakładem pieniędzy, a wykończone i gotowe do zamieszkania można sprzedać często za wielokrotność ich pierwotnej ceny.
Cechy konstrukcji szkieletowej
- Szybka budowa – domy drewniane o tej konstrukcji powstają równie szybko, co wyżej wspomniane budynki w technologii HBE.
- Lekka konstrukcja, która przyczynia się do łatwości w montażu (ale i wyżej wspomnianej jego szybkości).
- Szybkie nagrzewanie się, które promuje ogrzewanie prądem, nie wymagają dużych jego nakładów, a pozwalając nam ograniczyć ogrzewanie do okresu, w którym rzeczywiście przebywamy w domu.
- Szybkie wychładzanie się – wraz z szybkim nagrzewaniem w parze idzie szybkie wychładzanie się, widoczne zwłaszcza w okresie zimowym.
- Kłopoty z aranżacją wnętrz, o których wspomnieliśmy w wyżej przytoczonym przykładzie.