pl de gb

Mikro domy HBE – dlaczego to tak ciekawe rozwiązanie?

Materiały do budowy standardowego (tzn. murowanego) domu ciągle drożeją. Jednocześnie coraz częściej zwraca się uwagę na inne wady tego rozwiązania. Przede wszystkim sama budowa jest długotrwała i potrafi trwać nawet kilka lat. Ponadto pojawia się wiele możliwości popełnienia błędów konstrukcyjnych. Ostatecznie jest to technologia, która pozwala przez lata zachować trwałość, więc rzeczywiście jest skuteczna. Nie zmienia to jednak faktu, że domy wielopokoleniowe są coraz rzadziej stosowane i coraz częściej sięga się po inne atuty budownictwa. W ramach zainteresowania pełnowartościowymi technologiami coraz bardziej umacnia się na rynku technologia HBE. Polega ona na wykorzystaniu drewna warstwowo klejonego. Efektem jest uzyskanie budynku o bardzo ciekawych właściwościach, które dokładniej opiszemy w dalszej części artykułu. Skupimy się głównie na mikro domach HBE, ponieważ jest to bardzo ciekawe połączenie warte wielu analiz. Świetnie sprawdzi się na potrzeby letniskowe (chociaż nie tylko). Dlaczego jest to tak atrakcyjne rozwiązanie?

Mikro dom, czyli łatwo i szybko

Rozpocznijmy jednak w ogóle od kwestii mikro domów. Dlaczego jest to tak ciekawe rozwiązanie? Przede wszystkim jest to stosunkowo tania inwestycja, co jest szczególnie istotne w kraju, który boryka się z problemem dostępności mieszkań. Ponadto nie możemy zapominać o szybkości wykonania takiej inwestycji. Mniejszy dom to mniejsze zużycie materiałów, a więc mniejsze koszty i szybsze przeprowadzenie prac. Oczywiście możemy w takich domach mieszkać i nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy czuli się w nich komfortowo. Niekiedy możemy usłyszeć dziwne stanowisko, że dom do 40 m² nie daje wystarczająco miejsca, ale już mieszkanie, które ma 30 m² tak. Mity nie zawsze ułatwiają podejmowanie dobrych decyzji. Ponadto istnieją rozwiązania, które są idealne do niewielkich powierzchni i kubatur. Najlepszym przykładem są domki letniskowe.

Dlaczego technologia HBE?

Domy wykonane z drewna klejonego wyróżniają się wyjątkową estetyką, ale jednocześnie posiadają liczne zalety techniczne. Przede wszystkim koszty są niższe niż w przypadku murowanych konstrukcji. Nadal różnica nie jest jednak tak znacząca jak ma to miejsce choćby w Stanach Zjednoczonych. Ponadto nie możemy zapominać o szybkim wykonaniu całego domu. Oprócz tego klejone drewno samo w sobie wyróżnia się niezłymi parametrami cieplnymi, co jest jednak uzupełniane nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi. Ostatecznie często domy z drewna klejonego są energooszczędne. Wytrzymałość tych konstrukcji również jest znacznie większa, niż może wydawać się osobom, które nie pogłębiały informacji na ten temat. Niestety wokół wykorzystania drewna w budownictwie narosło wiele mitów, o których wspomnimy później.

Mikro domy HBE - dlaczego to tak ciekawe rozwiązanie?

Technologia HBE jako świetne rozwiązanie dla mikro domów

Drewno klejone warstwowo jest idealnym materiałem w przypadku mikro domów. Dlaczego jest to tak skuteczne połączenie? Przede wszystkim niewielkie rozmiary często są wykorzystywane w przypadku domków letniskowych. Najlepiej jeśli te wyróżniają się estetycznym i harmonijnym wyglądem. To z kolei jedna z głównych domen drewna klejonego. Ponadto w przypadku małych domków zaletą jest niższa akumulacyjność cieplna tego rozwiązania, co pozwala szybko ogrzać całą kubaturę. Ponadto połączenie niewielkich rozmiarów domu z technologią HBE to jeszcze szybsze wykonanie wszystkich prac i możliwość wykorzystania tej konstrukcji. Jest to więc niezwykle wartościowe połączenie, które prawdopodobnie będzie stosowane na coraz większą skalę. Wcześniej jednak musi dojść do uporania się z wieloma mitami, które niesłusznie dyskredytują drewno w ramach wykorzystania w budownictwie. Mikro domy wykonane w technologii HBE to szansa na tanią i szybką realizację własnego miejsca na ziemi, a przy tym korzystamy z dodatkowych zalet tego rozwiązania.

Mity na temat HBE

Zanim HBE stanie się jeszcze popularniejsze, niż jest obecnie, musi dojść do rozprawienia się z mitami, które niesłusznie wynikają z intuicji. Czy mikro dom wykonany w technologii HBE szybko się nam spali? To pierwszy mit. Dokładnie strugane drewno jest trudnym przeciwnikiem dla ognia i wcale łatwo się nie przyjmuje. Co więcej, czasem jest pod tym względem nawet lepsze od murowanych konstrukcji, które jednak mają stropy, które nieraz stosunkowo łatwo zajmują się ogniem. W mikro domach HBE możemy stosować dowolne źródło ogrzewania lub wykorzystać kominek. Nie ma żadnych technicznych czy praktycznych przeciwwskazań do wykorzystania tych rozwiązań. Ponadto wysoka wytrzymałość tych rozwiązań jest zazwyczaj podkreślana przez wieloletnią gwarancję. Mitem są również opowieści o tym, że mikro dom wykonany w technologii HBE zostanie porwany przez wiatr. Wykorzystanie łączników uniemożliwia zajście takiej sytuacji. Ponadto domy są izolowane w taki sposób, żeby wilgoć nie stanowiła żadnego problemu dla konstrukcji. Innymi słowy, nie musimy się bać o to, że dom zacznie gnić.

Podsumowanie

Mikro domy to bardzo ciekawy temat, który rozpala wyobraźnie wielu osób. Technologia HBE wydaje się idealna do tego typu rozwiązań. Z jakiego powodu? Przede wszystkim z połączenia trzech czynników: niższych kosztów inwestycyjnych, szybkiej realizacji całego projektu oraz estetyką tego rozwiązania. Ponadto pojawia się wiele innych zalet, które sprawiają, że HBE jest idealnym wyborem w połączeniu z niewielkimi domkami.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów