pl de gb

Z czego budować domy energooszczędne?

Któż z nas nie marzyłby o domu niczym ze snów, ale takim, który dodatkowo zagwarantowałby nam oszczędności w jego utrzymaniu? Bez wątpienia domy energooszczędne stanowią coraz częściej wybieraną na rynku opcję, bowiem zarówno ich postawienie, jak również i sama eksploatacja są zdecydowanie tańsze w kosztach, a przecież na tym właśnie powinno każdemu zależeć, prawda? 

Czym jest budynek energooszczędny?

Jest to budynek, który ma niższe zapotrzebowanie na zużywaną energię w jego eksploatacji, niż tradycyjna nieruchomość. To budynek, który wykonany jest z odpowiedniej jakości materiałów, w stosownej technologii i z zachowaniem odpowiednich zasad. Spełniając je, a do tego zatrudniając odpowiednią ekipę fachowców, można w pełni wykorzystać potencjał tego typu nieruchomości i w pełni cieszyć się szczęśliwym życiem i stosunkowo niskimi opłatami. Czyż można chcieć czegoś więcej?

Dom energooszczędny zużywa nie więcej, niż 70kWh/m2 do ogrzania wnętrza, do podgrzania wody, jak również i do zasilania urządzeń elektrycznych. Nie jest łatwo taki budynek wykonać, ale jeśli postawi się na rozwiązanie wykonane zgodnie z szeregiem określonych wytycznych, wówczas jak najbardziej można w pełni cieszyć się konkretną inwestycją. W przypadku domów energooszczędnych istotne znaczenie ma zarówno sam projekt wykonany przez architekta, dobór instalacji, wybór odpowiednich materiałów, a do tego stosowna technologia wykonana w sposób dokładny, a wręcz perfekcyjny. Te wszystkie elementy razem są w stanie zagwarantować nam to, na czym nam zależy, a więc w pełni energooszczędny budynek.

Wybór odpowiednich materiałów

Kluczowe znaczenie, jeśli w grę wchodzą domy energooszczędne mają materiały budowlane, jakie wykorzystuje się do stworzenia tego typu nieruchomości. Na jakie więc postawić? Bez wątpienia wśród wszelkich dostępnych na rynku propozycji, to właśnie drewno jest najlepszym produktem, które wykazują najlepsze właściwości termoizolacyjne. Dzięki takiemu materiałowi można postawić na energooszczędny dom, który w pełni nas usatysfakcjonuje i zadowoli. Drewno ma takie właściwości, że jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o jego zastosowanie w energooszczędnym budownictwie.

Energooszczędnym rozwiązaniem jest taki budynek, którego konstrukcja składa się z drewna klejonego. Rozwiązanie to cieszy się bardzo dużą popularnością i wybierane jest z roku na rok przez coraz większą grupę odbiorców. 

Blog

Dlaczego drewno klejone?

Z pewnością drewno klejone jest jednym z najczęściej wybieranych na rynku produktów, jeśli chodzi o materiały do budowy domów energooszczędnych. Drewno klejone ma wysoką jakość, jest lekkie, ma wysoką wytrzymałość, jest drewnem ciepłym. Wykazuje ono dobre właściwości akustyczne, nie jest podatne na zmiany temperatury czy też na wilgotność powietrza. Drewno klejone nie pęka i nie skręca się. Dzięki takiemu drewnu można zaoszczędzić zarówno przy samej budowie, jak również i później w trakcie mieszkania. 

Odpowiednia konstrukcja z drewna klejonego

Oprócz fundamentów, które jako jedyne wykonywane są w formie standardowej, niezwykle ważną rolę odgrywa sama konstrukcja z drewna klejonego. Jak ją wykonać? Do budowy ścian należy użyć odpowiednich paneli, które są sklejane z cienkich lamelek w odpowiedni sposób wybranych, jak również i suszonych. Istotne znaczenie ma to, by dobrać odpowiednią grubość ścian nośnych, jak również i samych stropów. Patrząc na wszelkie parametry, można śmiało i z pełnym przekonaniem powiedzieć, że konstrukcja z drewna klejonego w systemie HBE jest bardziej stabilna i jeszcze bardziej wytrzymała, niż ta typowo drewniana. Jest ona sztywna, mocna i solidna, a to stanowi tutaj element nadrzędny.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem, na jaki na pewno należy zwrócić uwagę jest niewątpliwie sposób ocieplania budynku. Ma on bardzo duże znaczenie i odgrywa niezwykle ważną rolę, dlatego też trzeba nad wyborem odpowiedniego rozwiązania skupić się w sposób szczególny. W przypadku ścian należy zastosować odpowiednie warstwy izolacyjne

Bardzo duże znaczenie ma również i konstrukcja dachu. Podstawą są dobrej jakości belki, które odpowiednio zamontowane, mogą stanowić bardzo dobrą, mocną, a jednocześnie i szczelną konstrukcję. Belki na dach są zabezpieczone przed korozją biologiczną, są odporne na ogień, są impregnowane, tak, aby były one niezniszczalne. Istotne znaczenie ma tutaj również i kwestia wyboru pokrycia dachowego.

Wybór odpowiedniej firmy

Jednym z kluczowych elementów wybudowania domu energooszczędnego jest to, aby dobrać odpowiednie materiały, postawić na jak najlepszą technologię, a do tego również i wybrać fachowców, którzy mając wiedzę i doświadczenie, są w stanie zastosować dla nas jak najlepsze rozwiązanie. Każdy element, począwszy od projektu, przez materiały, po ich wykorzystanie na budynku, aż po samo wykończenie, odgrywa bardzo duże znaczenie. Warto więc stawiać na ludzi mających pojęcie w swojej pracy, bo tylko dzięki temu mamy możliwość zyskania energooszczędnego domu w pełnym tego słowa znaczeniu. 

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów