pl de gb

Czym można ocieplić dom drewniany?

Domy drewniane cieszą się niezwykle dużą popularnością. Stawiamy na nie coraz częściej, bo wyglądają one obłędnie, a do tego są energooszczędne, solidne i mocne oraz co ważne – można postawić je w zdecydowanie szybszym czasie. Sam dom to jedno, jednak odpowiednie jego ocieplenie, to kolejna, bardzo ważna kwestia, na jakiej na pewno należy skupić się w sposób szczególny. Od rodzaju zastosowanego bowiem materiału zależy, czy wydatki na ogrzanie domu będą małe czy duże, czy dom będzie opłacalny w utrzymaniu czy też nie. Czym więc można ocieplić dom drewniany?

Dom z drewna – szereg korzyści

Patrząc na domy drewniane, nie sposób nadziwić się ich pięknemu wyglądowi. Nie tylko jednak ten aspekt odgrywa znaczącą rolę, szczególnie, gdy konstrukcje drewniane przykrywamy innym materiałem, niż drewno. Domy z drewna zapewniają i jednak wiele innych pozytywnych aspektów, które warto znać, by móc podjąć decyzję, czy taki właśnie dom chcemy właśnie my.

Domy drewniane są w pełni ekologiczne, a więc nie niszczymy środowiska naturalnego i nie wpływamy na nie negatywnie. Domy drewniane zapewniają odpowiedni mikroklimat, dzięki któremu możemy postawić w pełni na nasze zdrowie. Domy drewniane są energooszczędne, są tańsze w budowie, a na ich postawienie wystarczy nam zaledwie kilka tygodni. Czyż można więc chcieć coś bardziej korzystnego? Jesteśmy przekonani, iż stanowi to najlepszy z możliwych wyborów.

Blog

Drewno jest dobrym izolatorem

W gruncie rzeczy samo drewno jest bardzo dobrym izolatorem, jeśli weźmiemy pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Biorąc pod uwagę porównania, wskaźnik ten w przypadku świerku wynosi około 0,16 W/m2K, a w przypadku cegły 0,56 W/m2K. Jeśli dana osoba chce wybudować dom z bali, wówczas nie potrzebuje ona tak naprawdę żadnego ocieplenia, bo same bale są w stanie tą odpowiednią izolację zapewnić. Podstawą są tutaj jedynie uszczelki gumowe. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na belki,których średnica nie jest mniejsza niż 22 cm. Te mniejsze bowiem wymagają zastosowania odpowiedniego materiału izolacyjnego.

Odpowiednia izolacja ścian

W przypadku budynków tak naprawdę znaczenie ma całość, jeśli ma to spełniać swoje zadania. Blisko 40% strat ciepła dotyczy ścian zewnętrznych, dlatego też tak ważne jest to, aby odpowiednio ściany ocieplić. Najbardziej popularne są bale z sosny i świerku i ze względu na swoją stosunkowo atrakcyjną cenę, na nie stawia większość klientów. Zdecydowanie lepsze, bo bardziej wytrzymałe są te z modrzewia lub sosny polarnej, ale ich cena jest dużo wyższa i nie każdego na takie rozwiązanie jest stać.

Stawiając domy drewniane, większość ludzi wybiera ocieplenie od wewnątrz, tak, aby na zewnątrz budynek mógł w pełnej krasie prezentować swój niezwykły wygląd. Jak więc wygląda stworzenie odpowiedniej izolacji? Najpierw stosuje się okładzinę wewnętrzną. Może to być na przykład płyta gipsowo – kartonowa lub elementy z drewna. Pod nią układa się folię paraizolacyjną. Kolejną warstwą jest wełna mineralna lub włókna celulozowe. Kolejnym elementem jest folia wysokoparaprzepuszczalna, która ma właściwości wiatroizolacyjne. Ostatnią warstwą są bale.

Jeśli z kolei wybieramy konstrukcje z drewna i nie zależy nam na drewnianym wyglądzie, wówczas możemy postawić na odpowiednie ocieplenie stawiając na zewnętrzną część budynku, jak i wnętrze. Ściany wewnętrzne w takim przypadku obudowuje się warstwami wykończeniowymi. Między warstwami wykorzystuje się termoizolację, a więc odpowiednie warstwy. Będzie to płyta gipsowo – kartonowa, folia paraizolacyjna, wełna lub granulat celulozowy. Na zewnątrz z kolei stosuje się ocieplenie z wełny, następnie płyty OSB i folię wiatroizolacyjną. Elewacją może być na przykład deska lub siding.

Wybór odpowiedniej firmy

Jednym z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę jest wybór firmy, która wykonuje budowę domów drewnianych, jak również i odpowiednie ocieplenie budynku. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej firmy, nie będziemy w stanie uzyskać najwyższej jakości usług, a więc kluczowe znaczenie ma to, kto dla nas wykonuje odpowiednie usługi.

Gdzie taką firmę znaleźć? Można postawić na firmę z polecenia, a więc taką, którą ktoś nam poleca, bo jest pewny, że spełni ona nasze oczekiwania w 100%. Jeśli jednak takiej firmy z polecenia nie posiadamy, wówczas możemy skorzystać z możliwości internetu. To właśnie tam uda nam się bez problemu znaleźć odpowiednią firmę, sprawdzić o niej opinie, zobaczyć cennik. Internet daje nam możliwość porównania kilku ofert i wybrania takiej, która będzie dla nas najlepsza.

Wiadomo, iż kluczowe znaczenie ma jakość wykonywanych usług, bo w końcu chodzi o nasz dom, o naszą przestrzeń do życia. Im lepszego dokonamy wyboru, tym większe będzie nasze zadowolenie. W kwestii stawiania konstrukcji drewnianej, jak również i zastosowania izolacji budynku, musimy współpracować z najlepszymi, bo to stanowi element nadrzędny.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów