pl de gb

Wybór okien do drewnianego domu

Istnieje wiele rzeczy, o które trzeba zadbać w czasie budowy drewnianego domu, aby być w pełni zadowolonym z finalnego efektu całego przedsięwzięcia. Jednym z tych elementów są właściwie dobrane okna, które muszą być trwałe, a na których musimy polegać pod kątem bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też ich spójność wizualna z aranżacją wnętrz wewnątrz, ale i stylistyką domu na zewnątrz. Jak zatem wybrać okna, które spełnią wszystkie swoje podstawowe funkcje i dopełnią wybudowany przez nas drewniany dom?

Jakie powinny, a jakie mogą być okna do drewnianego domu?

Rynek okien jest bardziej złożony, niż przeciętnemu laikowi mogłoby się wydawać – właśnie dlatego decydując się na wybór okna powinniśmy już być w nim nieco zorientowani. Zwłaszcza że wybór jest na tyle duży, że ciężko zadecydować, co się opłaci, a co tak naprawdę będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. 

Wybierając okna musimy mieć świadomość, że ucieka przez nie od 25% do 40% ciepła z naszego domu. Wybór okien o jak najlepszych parametrach (mowa w szczególności o niskich współczynnikach przenikania ciepła), a zatem przede wszystkim tych od zaufanego producenta, pozwoli zredukować tę wartość do absolutnego minimum. Liczy się również szczelność, ale i sam wygląd, trwałość oraz sposób wypełniania przestrzeni między szybami (kiedyś używało się powietrza, dziś standardem jest argon, który posiada o wiele lepsze właściwości izolacyjne).

Streszczając te wszystkie informacje, warto dojść do jednego wniosku: wybór musi zostać dokonany między oknami PVC i drewnianymi.

Okna PVC

Okna PVC, a zatem – potocznie mówiąc – plastikowe stanowią najczęstszy wybór osób stawiających dom, zarówno standardowy, jak i ten drewniany. Wbrew pozorom i temu, co podpowiada intuicja, są też wyborem bardzo rozsądnym – nie dość bowiem, że są trwałe (i powstają w coraz lepszych okleinach, co warto nadmienić) to jeszcze nie wymagają od nas dużej pielęgnacji. Co więcej, mogą niemal idealnie imitować drewno – jeżeli więc zależy nam zaledwie na wyglądzie, nie powinniśmy z góry ich odrzucać.

Koszty okien PVC są znacznie niższe, niż w przypadku ich konkurentek – tych powstałych na bazie stolarki drewnianej, o których mówimy poniżej. Choć więc same założenia domu drewnianego mogą sugerować, że również okna powinny być w nim drewniane, nie jest to czymś koniecznym. Jeżeli oczywiście nasze przekonania są odpowiednio elastyczne.

Dom z drewna

Okna drewniane

Stolarka drewniana jest z kolei rozwiązaniem, na które decydują się przede wszystkim właśnie właściciele domów drewnianych, a które ma swoje zdecydowane zalety: pozwala zachować klimat całego domu, a także nie imituje, a po prostu jest drewnem, co uwydatnia się w jej wyglądzie. Podobnie, jak w przypadku domu z bali, drewno stanowiące materiał okien powinno być klejone warstwowo (zazwyczaj przy użyciu trzech warstw), na bazie solidnego jego rodzaju (najczęściej sosny oraz świerku, rzadziej – bo znacznie drożej – modrzewia). Samo w sobie okno standardowo składa się z dwóch szyb, a w przypadku grubszych ram (powyżej 8 cm) stosuje się lepsze rozwiązanie z trzema szybami.

Stolarka drewniana wymaga fachu od jej producenta – wszystkie błędy po jego stronie są bardzo dotkliwe i widoczne, zwłaszcza pod kątem szczelności. Okna muszą powstawać na bazie dobrej jakości drewna, które nie spowoduje ich późniejszego rozszczelnienia, a przez lata będzie cechowało się nienagannym wyglądem. Warto powiedzieć, że wierzchnia część okna może zostać pokryta drewnem litym (a zatem nieklejonym). Producent może jednak dodatkowo sobie za to liczyć.

Okucia i wszystkie dodatki

Na cenę ostateczną okna wpływ ma nie tylko główny jego rodzaj, ale też system okuć, a zatem taki odpowiedzialny za cały mechanizm zamykający i otwierający okno. Obecnie na rynku istnieje kilku jego podstawowych producentów, przy czym nie zawsze ten najdroższy jest najlepszym. Wielki wpływ na cenę ostateczną okna ma bowiem nie tylko jego rodzaj oraz jakość wykonania, ale i zamontowane w nim dodatki. Do tych najważniejszych należą:

  • Klamki z przyciskiem – często zawierają w sobie kluczyk. Tego typu klamki stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed najczęstszym, polegającym na rozwierceniu klamki od zewnątrz włamaniem.
  • Szprosy – pełnią one świetną funkcję dekoracyjną, dzielącą szybę na kilka mniejszych „okien”. Są takie, które klei się do szyby z obu jej stron (wiedeńskie), ale i takie, które stosuje się wewnątrz (pomiędzy szybami). Nie mają żadnego praktycznego zastosowania, jednak nadają oknu charakterystycznego wyglądu, zwłaszcza w przypadku, gdy jest ono duże i wręcz wymaga urozmaicenia.
  • Zatrzaski i uchwyty – system klamek balkonowych sprawdza się bardzo dobrze zimą, ale i w czasie wszystkich chłodniejszych miesięcy. Pozwala zatrzasnąć duże okna balkonowe (czy też tarasowe lub ogrodowe) celem zapobiegnięcia uciekaniu ciepła z domu. Wystarczy pchnąć je mocniej od zewnątrz, by znów je otworzyć (całość nie działa, gdy w standardowy sposób zamkniemy okno – co jest dość oczywiste).
  • Parapety zewnętrzne – choć nie stanowią one części okna, często są z nim sprzedawane w zestawie i choć wpływa to na ich cenę, całkowicie załatwia temat wykończenia okien od zewnątrz.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów