pl de gb

Wybór ocieplenia do domu z drewna

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na domy drewniane. Są one niezwykle piękne, są energooszczędne, ekologiczne, a do tego odpowiednie dla zapewnienia nam stosownego mikroklimatu wpływającego na nasze zdrowie. Czy może więc być coś lepszego, jeśli w grę wchodzi nasza przestrzeń życiowa? Samo postawienie domu z drewna to jedno, ale jego odpowiednie ocieplenie, tak, aby spełniał taki budynek swoją rolę w każdej porze roku, to drugi aspekt. I nim właśnie w tym artykule chcielibyśmy się nieco bliżej zająć.

Dlaczego ocieplenie do domu z drewna jest tak ważne?

Każdy budynek potrzebuje odpowiedniego ocieplenia, aby mógł on zachować na dłużej swoją trwałość, a samym mieszkańcom, by dał stosunkowo energooszczędne rozwiązanie. W przypadku domów drewnianych podobnie jak i tych murowanych ocieplenie odgrywa równie ważną i istotną rolę. Wśród dostępnych na rynku materiałów, numerem jeden okazuje się być wełna mineralna jako najlepszy sposób, na skuteczne ocieplenie budynku drewnianego. Dlaczego właśnie ona? Wynika to przede wszystkim z faktu, że ma bardzo podobne parametry do drewna. Są to między innymi paroprzepuszczalność, dzięki której możliwy jest swobodny przepływ pary wodnej przez ściany. Jest to niepalność, która ma bardzo istotne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Mając do wyboru wełnę mineralną, a styropian, z pewnością pierwsza opcja stanowi zdecydowanie lepszy wybór absolutnie dla wszystkich klientów.

Zastosowanie suchego systemu z wełny mineralnej

Wykonując odpowiednie ocieplenie budynku drewnianego z pomocą wełny mineralnej, jedną z dostępnych opcji jest system suchy. Na czym więc on tak naprawdę polega? To proste, a przy tym bardzo skuteczne ocieplanie budynków drewnianych. Do stworzenia takiego ocieplenia nie stosuje się absolutnie żadnych klejów czy też zapraw, ale kołki, wkręty i gwoździe. Płaty wełny montowane są na specjalnych listwach zwanych rusztami. Kluczowe tutaj znaczenie ma dokładne oczyszczenie powierzchni przed założeniem wełny. Konieczne jest więc pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i grzybów. W ten bowiem sposób chronimy nasze wnętrze przed wystąpieniem pleśni w budynku. Oczywiście kluczowe znaczenie ma także i zabezpieczenie drewna w formie zastosowania impregnatu, który z pewnością jeszcze bardziej będzie to drewno chronił przed zniszczeniem.

Jak wygląda cała procedura zastosowania systemu suchego z wykorzystaniem wełny mineralnej? W pierwszej kolejności należy zamontować na ścianie pierwszą warstwę, mającą około 5 cm grubości, wykorzystując do tego drewniane, zaimpregnowane listwy. Koniecznie należy tutaj pamiętać o poziomym przytwierdzeniu ich do drewna, tak, aby umożliwić mu naturalną jego pracę. Kolejnym elementem jest nałożenie folii paroizolacyjnej, a potem pionowego stelażu, na którym to umieszcza się odpowiednią warstwę wełny mineralnej. Kiedy ta zostanie już w pełni nałożona, przykrywa się ją folią wiatroizolacyjną, która musi mieć wysoką paroprzepuszczalność. Pozostaje jeszcze wykonanie tak zwanego rzutu dystansowego, aby móc zapewnić odpowiednią wentylację powietrza. Na tak ocieplony budynek można zamontować odpowiednią elewację.

dom z drewna izolacja

Zastosowanie mokrego systemu z wełny mineralnej

Drugą z dostępnych opcji jest system mokry, w którym to wykorzystuje się wełną mineralną montowaną do ściany za pomocą elastycznego kleju i wkrętów. O ile w przypadku suchego ocieplenia można takie działanie wykonać samodzielnie bez większej, specjalistycznej wiedzy, o tyle w tym przypadku takie prace z pewnością warto zlecić specjalistom.

Jak montuje się tutaj cały system ocieplenia. Przyklejana jest na ścianie odpowiednia grubość wełny mineralnej, a następnie nakładany jest tynk cienkowarstwowy, który musi wykazywać wysoką paroprzepuszczalność lub też płytki klinkierowe. Takie rozwiązanie wymaga mniej pracy i mniejszej ilości potrzebnych materiałów, ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że praca ta uzależniona jest w bardzo dużej mierze od pogody. Nie można takiego ocieplenia wykonać w deszczu, w mrozie czy w upalnym słońcu. Jest to więc ograniczenie, jakie często sprawia, że osoby budujące domy preferują bardziej ocieplenie suche.

Wybór odpowiedniej firmy

Rynek ma nam do zaoferowania wiele rozwiązań, które to wykonywane są przez odpowiednie, specjalizujące się w tym firmy. Jeśli chodzi o ocieplenie suche, tutaj można pracę wykonać samodzielnie, jeśli ma się do tego czas. Gdy go nie mamy lub gdy chcemy wykonać ocieplenie na mokro, wtedy warto znaleźć odpowiednią firmę. Czym musi się ona charakteryzować? Na pewno powinna mieć ugruntowaną pozycję na rynku, grono zadowolonych odbiorców, atrakcyjne ceny i na pewno stosunkowo szybkie terminy realizacji zadania. Jeśli to wszystko uda nam się otrzymać, na pewno ocieplenie budynku drewnianego przez grupę specjalistów, zostanie wykonane na najwyższym poziomie, z pełnym zadowoleniem każdego z właścicieli budynku.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów