pl de gb

Własna stacja uzdatniania wody w domu HBE

W czasach, w których coraz częściej stawia się na ekologiczność w każdym kolejnym aspekcie własnego życia naturalnym jest, że wszędzie jej szukamy. Podobnie zresztą, jak oszczędności, które po wybudowaniu domu z drewna klejonego warstwowo HBE z pewnością nam się przydadzą. Jedną z rzeczy, które łączą w sobie ekologiczność właśnie z oszczędnościami jest własna studnia z wodą. Niestety, woda pobierana bezpośrednio z niej nie nadaje się od razu do spożycia. Konieczne jest poprawienie jej jakości, którego dokonujemy zwykle za pośrednictwem tak zwanej stacji uzdatniania wody. Jak sprawdza się ona w domu HBE? Kiedy o niej pomyśleć i czy warto w nią inwestować? To tylko niektóre z kwestii, które zostaną przez nas poruszone w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego potrzebujemy stacji uzdatniania wody i jak ona działa?

Decydując się na wyposażenie własnego domu HBE w indywidualne źródło wody z pewnością zwracamy uwagę na wiele plusów wynikających z posiadania studni. Mowa tutaj przede wszystkim o oszczędnościach (są one ogromne, bo tego typu studnia wymaga od nas zaledwie płacenia za energię zasilającą pompę i stację uzdatniania), niezależności od sieci wodociągowej oraz pewności co do zaopatrzenia w wodę. Choć zalet jest cały ogrom, jest też bardzo poważna wada: woda pochodząca ze studni zawiera duże ilości żelaza i manganu, które są uznawane za szkodliwe, zwłaszcza przy dostarczaniu ich organizmowi często i w zbyt dużych ilościach. Woda ze studni jest też stanowczo zbyt twarda. Właśnie to stoi za instalacją stacji uzdatniania wody, którą można uznać za jeden z podstawowych sprzętów, w które powinniśmy wyposażyć nasz dom HBE, jeśli zamierzamy dostarczać do niego wodę w taki właśnie sposób.

Stacja uzdatniania wody łączy w sobie dwie funkcje: zmiękcza tę właśnie wodę, a jednocześnie przepuszcza ją przez filtr, który z kolei pozbywa się z niej wszelkich szkodliwych dla nas czynników. Istnieje tutaj sporo różnych rozwiązań, które pozwalają na osiągnięcie różnych efektów. Tym absolutnie minimalnym i koniecznym do wdrożenia jest takie zakładające przeprowadzanie filtracji wstępnej oraz zmiękczania. Powinien wystarczyć w większości przypadków. Poleca się jednak wykonanie badania co do jakości wody (można to zrobić między innymi w prywatnych laboratoriach), które określą, jak drastyczne rozwiązania trzeba będzie podjąć w kierunku jej uzdatniania.

Kiedy podjąć decyzję o posiadaniu stacji uzdatniania wody?

W domu HBE stacja uzdatniania wody powinna się znaleźć w tak zwanym pomieszczeniu technicznym, będącym nieodzowną częścią domów klejonych warstwowo (zresztą nie tylko ich). W tym niewielkim pokoju z pewnością znajdzie się jeszcze stosunkowo duży piec oraz rekuperator w towarzystwie innych urządzeń odpowiedzialnych za codzienne i prawidłowe funkcjonowanie naszego domu. Stację uzdatniania montuje się na przyłączu wodociągowym w pobliżu wodomierza, najczęściej za filtrem mechanicznym i odgałęzieniem instalacji doprowadzającym wodę do podlewania ogrodu (nie ma potrzeby uzdatniania jej). Właśnie dlatego od razu powinniśmy wziąć pod uwagę to, że tę stację w pewnym punkcie mieć będziemy, a miejsce na nią będzie po prostu potrzebne. Stacja uzdatniania wymaga podłączenia do instalacji kanalizacyjnej, co również powinniśmy mieć na uwadze już na samym początku. Urządzenie to musi bowiem odprowadzać gdzieś wodę po regeneracji złoża. Wymagane jest też podłączenie jej do sieci elektrycznej, która wprawi ją w działanie.

Z perspektywy budynku zatem decyzję o posiadaniu zarówno studni, jak i stacji uzdatniania wody powinniśmy podjąć tak wcześnie, jak się tylko da. Zazwyczaj ta pierwsza powstaje jeszcze zanim dom zostanie postawiony – zwłaszcza, że woda jest niezbędna na każdym etapie jego budowy. Choć w przypadku stawiania domu HBE sytuacja jest zgoła odmienna i jeśli skorzystamy z usług profesjonalistów ci nie będą potrzebowali dostępu do źródła wody, ten będzie czymś cennym i z pewnością bardzo przydatnym. Budowania studni, ale też inwestowania w stację uzdatniania wody nie ma co przeciągać – w szczególności wtedy, gdy ta pierwsza będzie naszym jedynym źródłem wody.

Uwaga! Decyzję co do chęci posiadania studni i stacji uzdatniania wody powinniśmy podjąć jak najszybciej i przekazać firmie budującej dla nas dom HBE. Jeżeli postawiliśmy na profesjonalistów pokroju firmy Domy HBE, będziemy mogli liczyć na fachowe porady ściśle z tym związane, ale też pomoc w opracowaniu rozwiązań idealnych dla nas.

Podsumowanie

Stacja uzdatniania wody jest rzeczą absolutnie podstawową w sytuacji, gdy nasz dom z drewna klejonego warstwowo chcemy wyposażyć w wodę pochodzącą ze studni. Pamiętajmy jednak, by zrobić dla niej miejsce już na etapie planowania naszego budynku. Zazwyczaj pomieszczenie techniczne jest w nim tym najmniejszym (co jest zrozumiałe – w końcu nie stanowi ono przestrzeni, w której obrębie chcielibyśmy na co dzień funkcjonować) , a za sprawą tego musi pomieścić dodatkowy sprzęt. Wdrożenie go nie jest trudne – najlepiej jednak powierzyć je profesjonalistom, którzy zadbają o to, by zrobić to jak najlepiej.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów