pl de gb

Tanie domy drewniane całoroczne

Domy budowane z drewna klejonego stanowią bardzo dobry wybór, jeśli w grę wchodzi szybki czas realizacji, solidna konstrukcja, a także atrakcyjna cena. W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim właśnie na aspekt finansowy, biorąc przy tym pod uwagę zalety wykorzystania drewna klejonego. Dlaczego warto na takie domy postawić? Czy faktycznie ten materiał pozwoli nam zaoszczędzić? Jak wygląda później sama eksploatacja?

Popularność domów z drewna klejonego

Jedno jest pewne – domy z drewna klejonego cieszą się niebywale dużą popularnością. Mają bowiem one tak wiele cech, dzięki którym wykorzystanie ich przy tworzeniu takich budynków, to najlepsza z inwestycji, jakie tylko może wybrać klientów. Nowoczesna technologia jest tworzenia połączona z najwyższej jakości gatunkowo drewnem stanowi tutaj klucz do pełnego sukcesu i tak dużej popularności tego właśnie materiału.

Drewno klejone jest przede wszystkim mocne i trwałe, ma wysokie, jak również i stałe właściwości izolacyjne. Wygląda estetycznie, nie pęka i nie zmienia kształtu. Choć samo drewno klejone nie jest tanie, bo trzeba tutaj zapłacić również i za zaawansowaną technologię, jak również i najwyższe gatunkowo drewno, to jednak mimo wszystko warto. I choć całość nie jest tanią inwestycją, to porównując do budowy domu murowanego, koszty rozkładają się podobnie. W przypadku domków drewnianych ceny są dużo niższe i osoby, które chcą tańszej inwestycji, niż murowana, wybierają właśnie ją. Jeśli chodzi z kolei o drewno klejone, wówczas trzeba liczyć się z wyższą kwotą, która będzie podobna, jak dla domu murowanego, ale jakościowo jesteśmy przekonani, będzie ona zdecydowanie lepsza.

Przykładowy koszt domu z drewna klejonego

Wiadomo, iż każda firma jest inna i każda ma nam do zaoferowania inne ceny. W większości jednak przypadków ceny są stosunkowo porównywalne do siebie, dlatego też mając oferty kilku firm, każda będzie miała nam do zaoferowania podobne rozwiązania i koszty. Nie ma jednej ceny na dom, bo wszystko uzależnione jest tak naprawdę od wielkości budynku, od grubości zastosowanych ścian, czy na przykład od projektu, który może być mniej lub bardziej skomplikowany.

Jeśli chodzi o te najtańsze wzniesienia, te z cienkich ścian, sprawdzają się one jedynie w okresie letnim, dlatego też w żadnym wypadku nie powinniśmy ich wybierać na dom całoroczny. Jeśli takie ściany ocieplimy, wówczas możemy spędzać tam czas także i w okresie jesieni oraz wiosny. Ile za taki domek wtedy trzeba zapłacić? Za wielkość 25,5 metra kwadratowego, koszt z montażem wynosi około 25 000 złotych.

Jeśli postawimy na ściany grubsze, takie, które mają grubość około 44 – 68 mm, a do tego ocieplenie, wówczas możemy już postawić na taki dom do zamieszkania w nim przez cały rok. A jak to wtedy wygląda w kwestii kosztów? Dla domu o powierzchni około 50 metrów kwadratowych jest to kwota około 60 000 złotych.

Chcąc mówić ogólnie o kosztach, każdy, kto chce postawić na dom całoroczny z wykorzystaniem drewna klejonego, musi liczyć się ze stosunkowo dużą kwotą, która będzie porównywalna do domu murowanego lub domu z bali. 1 metr kwadratowy domu to około 3000 złotych. Składa się na to zarówno sam materiał, jak również i montaż całego domu. Przy nieruchomości o powierzchni 120 metrów kwadratowych, koszt takiego domu wynosi około 360 000 złotych.

Dlaczego warto wybrać domy z drewna klejonego?

Jeśli chcemy postawić na dom z drewna klejonego, warto poznać zalety stosowania takiego rozwiązania, tak, aby mieć pewność, że inwestujemy w najlepsze, z możliwych rozwiązanie. Największą zaletą domu w tej technologii, jest wysoka wytrzymałość drewna. W przypadku ścian jest to od 50 do 70%, w porównaniu do tradycyjnych bali. Takie ściany są też bardziej wytrzymałe, niż w przypadku, chociażby cegły lub betonu.

Drewno klejone ma wysoką odporność na gnicie, jak również i na działanie owadów. Dzięki odpowiednim procesom można usunąć wszelkie niedoskonałości,  a do tego zabezpieczyć drewno tak, aby nie były mu straszne żadne działania mogące mieć wpływ jego jakość.

Kolejną, bardzo ważną zaletą jest jego przyjazny mikroklimat, a więc wybierając takie rozwiązanie, otrzymujemy coś, co wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. W takim domu będziemy zdecydowanie lepiej spać, będziemy bardziej skupieni i skoncentrowani.

Drewno klejone wykazuje silne właściwości termiczne. Belki nie pękają, właściwości izolacyjne są niezmienne pod wpływem lat, całość gwarantuje bez względu na upływ czasu, pełną, wysokiej jakości izolację, a więc to, na czym powinno nam zależeć najbardziej.

Co więcej, drewno jest estetyczne pod względem wyglądu. Nie ma w nim sęków, nie ma żadnych przebarwień. Prezentuje się ono wraz z upływem czasu naprawdę doskonale, dlatego też dla ludzi, którzy chcą postawić na doskonały wygląd, to rozwiązanie okaże się być idealne.

Na pewno dużą zaletą jest również i aspekt ekologiczny. Drewno pochłania więcej dwutlenku węgla niż jego obróbka. To najlepszy materiał ekologiczny, na jaki tylko można postawić i jaki można wybrać, by być w pełni zadowolonym z danego rozwiązania.

Jeśli więc wybór odpowiedniej technologii i najlepszego materiału, to na pewno drewno klejone stanowi tutaj najlepszy z możliwych wybór, na jaki tylko warto postawić.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów