Drewno to naturalny materiał budowlany, na który popyt nigdy nie spadnie. Zaczęto budować z drewna wiele wieków temu, ale fakt, że nadal stosowane są klasyczne technologie budowlane, nie jest hołdem dla mody. Naturalne drewno ma szereg naturalnych właściwości, które są dobrze dostrzegane na poziomie podświadomości. Budowa domów z drewna wciąż nabiera tempa i przyciąga kupującego szybkością budowy energooszczędnych domów oraz dużym wyborem projektów. Domy drewniane według nowoczesnych systemów HBE i MHM mają niezrównane parametry ekologiczne.Takie budynki oddychają i pochłaniają nadmiar wilgoci latem i przywracają ją do nadmiernie suchego powietrza zimą.
System HBE w budownictwie domów drewnianych
Innowacyjna technologia systemu HBE pochodzi ze znanej metody budowania domów mieszkalnych z bala. A jak wiadomo drewniane domy posiadają wiele wspaniałych zalet, którym nie mogą dorównać inne rozwiązania budowlane. Co wyróżnia technologię budowy drewnianych domów? Zawsze wykorzystywany jest materiał najwyższej jakości, dzięki czemu jego fasada nie wymaga nakładów na wykończenie jak w przypadku domów murowanych. System HBE to nowoczesna metoda oparta na drewnie klejonym warstwowo, który przejął wszystkie walory budynków z bala. Wyróżnikiem tej technologii jest to, że, ściany produkowane są z paneli łączonych na tzw. podwójne pióro-wpust, posiadające dodatkowy kanał na wprowadzenie instalacji elektrycznej. Ponadto komponenty ścienne połączone są podwaliną oraz oczepem. Wykorzystywany materiał przechodzi specjalną obróbkę mechaniczną i wszystkie części są spasowane z dokładnością do 0,1 mm.
Gdzie znajduje zastosowanie system HBE?
System HBE od dawna jest wykorzystywany do budowy domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, w zabudowie szeregowej, a także do budowy hal sportowych. Zalety tego systemu doceniono w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Innowacyjna technologia jest z powodzeniem stosowana do budowania obiektów użyteczności publicznej, hal produkcyjnych itd.
To uniwersalny system, który daje możliwość wykorzystania konkretnych części konstrukcji domu, a także budowę całego budynku. Konstrukcja ścian wykonywana jest z pionowo stawianych paneli HBE na podwalinie przytwierdzonej do fundamentu budynku. Wykorzystanie stropów HBE daje wiele korzyści związanych z szybkim czasem montażu, a także przenoszeniem obciążeń od razu po ich ułożeniu. System zaczęto stosować w konstrukcji skośnych dachów, dlatego krokwie zastąpiono panelami HBE, co ważne, przy dachach o mniejszej rozpiętości istnieje możliwość wykonania całej jego konstrukcji tylko z tych paneli.
System MHM w budownictwie domów drewnianych
Historia zastosowania technologii budowy domów MHM (Massiv-Holz-Mauet) nie jest długa, ponieważ ma swój początek w roku 2005 i wiąże się ze wznoszeniem ścian. Produkcja paneli MHM oparta jest na odpowiednim przygotowaniu desek tartacznych z litego drewna, które nie są strugane, podlegają jedynie suszeniu. Takie działanie ma na celu wyjałowienie drewna i zapewnienie surowcowi zabezpieczenia przed insektami, a także uzyskania jego stabilnych wymiarów. Szerokość desek nie jest istotna, najważniejsza jest ich grubość i powinna oscylować w granicach 24 mm. Deski w technologii MHM uzyskują oczekiwaną formę oraz kształt, a także specjalne ryflowanie, którego zadaniem jest stworzenie izolacyjnej warstwy powietrza. Wszystkie deski z jednej warstwy są ustawione prostopadle w następnej warstwie a połączenie między nimi jest wykonane przy użyciu aluminiowego łącznika. Gotowe panele MHM to półprodukt znajdujący zastosowanie do produkcji ścian. Montaż takich elementów przebiega sprawnie, ponieważ już w kilka dni mogą powstać budynki.
Zastosowanie systemu MHM
System MHM jest wykorzystywany do stawiania ścian wewnętrznych, zewnętrznych, wspólnych. W budownictwie system znajduje zastosowanie w domach jedno i wielorodzinnych, zabudowie szeregowej. A także w takich obiektach jak: przedszkola, szkoły, budynki biurowe, hale magazynowe. Korzyści, jakie są wskazywane przy wykorzystania systemu MHM to: ochrona przeciwpożarowa, stabilność kształtu, korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Ponadto eksperci są zdania, że system MHM zapewnia zdrowy klimat w mieszkaniu, ponieważ nie są wykorzystywane zaprawy i kleje. Dzięki temu surowiec kompensuje wahania temperatur i reguluje klimat wewnątrz domu.
System HBE czy system MHM
System HBE oparty jest konstrukcji ścian z drewna klejonego natomiast system MHM na konstrukcji ścian z drewna litego. Najważniejszym czynnikiem przemawiającym za wyborem jest rodzaj oraz jakość drewna wykorzystanego do produkcji elementów. Najbardziej poszukiwanym surowcem jest drewno świerkowe i sosnowe, ponieważ te gatunki są odporne na różne czynniki: pogodowe, chemiczne i biologiczne. Ponadto bogate są w żywicę, która pełni funkcję ochronną. Zarówno sosna i świerk są łatwo dostępne i proste w obróbce, a co ważne znajdują zastosowanie do systemu HBE (klejenie warstwowe) i systemu MHM (lite drewno).
Analizując opinie ekspertów można dojść do przekonania, że lepszym wyborem jest drewno klejone warstwowo, ze względu na dokładność wykonania. Ponadto posiada ono efektywniejsze właściwości mechaniczne i odporność na wiele czynników. Natomiast drewno lite łatwiej ulega uszkodzeniu i różnym wypaczeniom, jest również bardziej zagrożone biologicznie. Decydując się na budowę domu, szczególny nacisk trzeba kłaść, na jakość materiału, dlatego należy zawsze wybierać sprawdzonego dostawcę drewna. Należy również korzystać z usług tylko dobrych firm, które odpowiednio wykorzystają ten surowiec do postawienia domu.