pl de gb

Rekuperacja w domu z drewna klejonego

Domy z drewna klejonego powstałe na bazie technologii HBE, stanowią coraz częstszy wybór osób, które zamierzają zamieszkać we własnych czterech ścianach. Ku wyborowi temu pcha ich najczęściej perspektywa posiadania pięknego, klimatycznego i przytulnego lokum w starodawnym stylu, a często również oszczędność, której rozwiązanie to po części zawdzięcza swój fenomen. Choć domy z drewna najczęściej zachowują swój klasyczny, „zgodny z naturą” wygląd z zewnątrz, w środku coraz częściej są wykańczane w sposób nowoczesny i energooszczędny. Czy w obrębie tego typu domu można postawić na system rekuperacji i jak powinien on zostać wdrożony? Na tym skupimy się w tym wpisie.

Czym jest rekuperacja?

System rekuperacji można w skrócie nazwać energooszczędną wentylacją pomieszczeń. Skupia się on na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz, przy jednoczesnym wyciąganiu zanieczyszczonego i zużytego powietrza z wnętrza domu. Ważną jego częścią jest filtrowanie nawiewanego powietrza, pozbywające się kurzu, insektów oraz zanieczyszczeń, ale też ocieplanie go w sezonie grzewczym. To ostatnie odbywa się właśnie w sposób energooszczędny – „wysysane” z domu ciepłe powietrze przekazuje część swojego ciepła temu, które trafia do środka.

System rekuperacji wymaga zainwestowania w rekuperator (w którym dochodzi do wymiany ciepła), ale też rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych, najlepiej w najmniej widocznych miejscach w domu. Sposób, w jaki to zrobimy zależy od ich rodzaju – możemy postawić na tradycyjne kanały stalowe, ale też na nowoczesne przewody polietylenowe, które można umiejscowić w stropie czy wylewce podłogi. Naturalnie rzecz biorąc najlepiej podjąć się montażu rekuperacji już na etapie budowania własnego domu z drewna, by móc ją rozplanować w taki sposób, by nie tylko działała efektywnie, ale i nie rzucała się w oczy. Zwłaszcza, że musi zostać poprowadzona po wszystkich pomieszczeniach w domu, a najgęstsza siatka wentylacyjna musi się znaleźć w stropie lub w podłodze, w zależności od naszego wyboru.

Rekuperacja w domu z drewna

Rekuperacja w domu z drewna – o co należy zadbać?

Podstawą w efektywnym działaniu systemu rekuperacji jest zadbanie o odpowiednią wentylację w każdym pomieszczeniu użytkowym, w tym również w wiatrołapie. Sama jej obecność nie wystarczy – domy z drewna klejonego, w których wykonywana jest rekuperacja muszą być szczelnie – tylko w ten sposób rekuperator będzie działał efektywnie, a wentylacja sprawnie.

Największymi „winowajcami” braku szczelności powietrznej w domu drewnianym są okna i drzwi. Stolarka jest najczęstszym słabym punktem w domu tego typu – dlatego właśnie należy podjąć się starannego wykonania izolacji przeciwwiatrowej. Również w najmniej przyjaznym temu miejscach – w kanałach wentylacyjnych czy przepustach kablowych. Zadbać należy również o odpowiednie i najbardziej neutralne umiejscowienie rekuperatora, by jego praca nie przeszkadzała domownikom (choć nowoczesne urządzenia tego typu potrafią być bardzo ciche), a sam nie był narażony na negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

W czym pomoże rekuperacja w domu z drewna?

O zaletach rekuperacji wprowadzonej w domu z drewna klejonego można się długo rozpisywać. Właśnie dlatego skupimy się na tych najistotniejszych:

  • energooszczędność – jedną z podstaw instalacji systemu rekuperacyjnego w domu z drewna jest niebywała oszczędność energii, która służy jego ogrzaniu. Prawidłowo zainstalowany, z odpowiednio poprowadzoną wentylacją, potrafi przyczynić się do ogromnych oszczędności na polu finansowych i znacznie mniejszych wydatków właśnie na ogrzewanie.
  • świeże powietrze – rekuperatory są wyposażone w profesjonalne, doskonale działające filtry – działają więc w podobny sposób, co popularne ostatnimi czasy oczyszczacze powietrza. Wpływa to na nasze zdrowie – zwłaszcza, jeśli mieszkamy w okolicach dużego miasta albo w obszarze o dużym stężeniu smogu.
  • zmniejszanie ryzyka wystąpienia alergii – z uwagi na to, że systemy rekuperacji pozbywają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń powietrza, a także oczyszczają je z wszelkiego rodzaju czynników uczulających, prowadzą też do zmniejszenia ryzyka występowania alergii – zwłaszcza u dzieci. Są również czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie.
  • odpowiednia wilgotność powietrza – jest to czynnik bardzo ważny zwłaszcza w przypadku domów z domów z drewna klejonego. Choć nadmierna wilgotność nie powinna negatywnie wpłynąć na jego stan przy krótkiej ekspozycji, przy regularności jej pojawiania się z czasem jest w stanie trwale uszkodzić elementy drewnianego domu, znacząco przyspieszając jego starzenie się. Nie mówiąc już o innych negatywnych efektach, jakie niesie ze sobą wilgoć, również w domu murowanym.

Podsumowanie

Nie bez powodu systemy rekuperacji cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy większych i mniejszych domów – są w stanie w znaczący sposób poprawić jakość naszego życia, ale też przyczynić się do lepszego zdrowia, samopoczucia i większej efektywności cieplnej, ale też po prostu do ogromnych oszczędności pieniężnych. Jak pokazaliśmy powyżej, bez problemu można je wdrożyć w domu z drewna klejonego. Co więcej, to właśnie jego posiadacze najbardziej odczują ich pozytywny wpływ.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów