Inwestowanie w domy drewniane niesie za sobą mnóstwo plusów. Choć większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na ich cenę (znacznie niższą od tej, której życzą sobie firmy stawiające domy murowane) oraz tempo powstawania (maksymalnie kilka miesięcy od pomysłu do jego ostatecznej realizacji), rzadko kiedy zwraca się ją na olbrzymią swobodę pod względami czysto projektowymi. To właśnie na niej zamierzamy się skupić, zwracając szczególną uwagę na przeszklenie domów drewnianych klejonych warstwowo, powstałych na bazie technologii HBE.
Czy domy klejone warstwowo mogą być dobrze przeszklone?
Aktualnie w budownictwie panuje moda na domy z jak największą ilością jak największych okien. Ludzie preferują pomieszczenia oświetlane w sposób naturalny przez większą część dnia. Ma to swoje logiczne, ale i estetyczne ugruntowanie. Czy jednak jest się w stanie sprawdzić w domach klejonych warstwowo na bazie technologii HBE? Oczywiście, że tak! Co więcej, domy tego typu są wręcz stworzone do bycia przeszklonymi – z uwagi na to, że większa ich część jest prefabrykowana (w tym ściany, kluczowe w tym wszystkim), istnieje możliwość niemal dowolnego dostosowania przeszklenia już w czasie fazy projektowej. Montażu okien nie dokonuje się zwykle na placu budowy, a gotowe już przeszklone elementy dostarcza się na niego i montuje w sposób bardziej bezpośredni.
Przeszklenie domu klejonego warstwowo musimy ustalić już na etapie jego projektowana, przy czym nie może być to decyzja spontaniczna i wynikająca z mody, a rzeczywiście przemyślana. Dobre przeszklenie w wielu pomieszczeniach ma zalety, a w wielu wady, co należy wziąć pod uwagę i dostosować do własnych planów.
Warto odnotować, że stawiając na dom klejony warstwowo z dużym poziomem przeszklenia musimy liczyć się z wyższym jego kosztem ostatecznym, ale też większym stopniem trudności w jego przygotowywaniu. Ten z kolei wprost musi skłonić nas ku skorzystaniu z oferty firmy doświadczonej i solidnej, a zarazem profesjonalnej i godnej zaufania. Dokładnie takiej, jak Domy HBE. Tylko taka będzie w stanie podołać wyzwaniu ich przygotowania, a następnie pobudowania (czy też montażu).
Dlaczego duży poziom przeszklenia ma sens w przypadku domów klejonych warstwowo?
Domy klejone warstwowo stwarzają idealne warunki do tego, by być przeszklone – co do tego nie ma wątpliwości. Wszystko ze względu na to, że firma podejmująca się ich stworzenia większość z ich elementów przygotowuje w fabryce, w specjalnie do tego przygotowanych warunkach. Daje jej to możliwość idealnego dostosowania ich do naszego indywidualnego projektu – koniecznie takiego, który powstanie pod okiem profesjonalnego architekta (albo też zostanie kupiony w gotowej formie, a następnie zaledwie mniej lub bardziej przez nas przerobiony). Jako że duży poziom przeszklenia to zwykle większe wyzwanie montażowe, możliwość przeprowadzenia go w warunkach prefabrykowanych jest dla całego tego przedsięwzięcia zbawienna.
Stawianie na duży poziom przeszklenia domu klejonego warstwowo ma ogromny sens z kilku punktów widzenia:
- pod względem ekonomicznym pozwala nam zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz zużyciu prądu. Duża ilość szyb to możliwość wpuszczania do wnętrza naszego domu słońca. To z kolei w naturalny sposób go nagrzewa, pozwalając nam zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. Duża ilość wpuszczanego światła to również mniejsze potrzeby doświetlania wnętrza naszego budynku, które jeszcze bardziej poprawiają aspekt ekonomiczny;
- za sprawą estetyki – współcześnie duże szyby w jak największych ich ilościach są czymś nie tylko bardzo pożądanym, ale też uznawanym za „na topie”. Inwestuje się w nie coraz częściej i choć wiąże się to z większymi kosztami (stolarka okienna nie należy do najtańszych), posłuży nam to bardzo długimi latami;
- pod kątem technicznym – duża ilość okien pozwoli nam zadbać o lepszą wentylację naszego domu – zwłaszcza latem, kiedy ta jest jeszcze bardziej potrzebna. Dzięki bardziej przeszklonemu domowi jesteśmy więc w stanie wspomóc nasz główny system odpowiedzialny za odprowadzanie wilgoci – zwłaszcza z kuchni oraz łazienki, a zatem z pomieszczeń najbardziej narażonych na jej powstawanie.
Podsumowanie
Domy klejone warstwowo są bardzo podatne na modyfikacje, ale też swobodnie dopasowują się do wizji osoby, która się na nie decyduje. W związku z tym stwarzają doskonałe warunki do bycia przeszklonymi. To właśnie w Skandynawii i Kanadzie, skąd zresztą domy – no właśnie – skandynawskie się wzięły preferuje się duży poziom przeszklenia i uzyskiwane dzięki niemu oszczędności oraz efekty wizualne. Nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by na duże przeszklenie w ich przypadku postawić i w Polsce. Z tym, że należy przy tym pamiętać o postawieniu na jak najsolidniejszego wykonawcę. Koniecznie zaangażujmy we współpracę firmę solidną, godną zaufania i doświadczoną – taką, jak Domy HBE. Już sama ta technologia wymaga odpowiedniego zaplecza i dobrania najwyższych jakościowo materiałów. Dokładając do tego wszystkiego wysoki poziom przeszklenia na pewno zwiększa się trudności w przygotowaniu prefabrykatów. Lepiej więc postawić na firmę, która sprosta temu cięższemu wyzwaniu i zagwarantuje efekt końcowy na zadowalającym poziomie.