pl de gb

Co to jest technologia HBE?

HBE, a tak właściwie to Hüttemann Brettschichtholz Elemente, jest technologią, po którą sięga się coraz c zęściej, a która jest ściśle powiązana z rynkiem budownictwa – zarówno tego drewnianego, jak i tradycyjnego. Podczas gdy stanowi aktualnie podstawę tego pierwszego, dla drugiego uchodzi za idealne dopełnienie, gwarantujące jakość i solidność. Czym dokładnie jest ta technologia, jakie są jej zalety i w jakie rodzaje elementów HBE możemy wejść, by uczynić konstrukcję naszego domu jeszcze lepszą? Nad tym wszystkim pochylimy się w naszym wpisie.

Czym tak właściwie jest HBE?

Hüttemann Brettschichtholz Elemente to technologia polegająca na wykorzystaniu drewna klejonego warstwowo w budownictwie. Belki świerkowe są w nim łączone w pionie na podwójny pióro wpust, a dodatkowo wyposażone w kanał na instalację elektryczną (na styku każdego z nich). Wysoka wytrzymałość takiej konstrukcji osiągana jest właśnie przez pionowy kierunek układu paneli, dzięki któremu drewno jest też mniej podatne na pracę.

Cała historia tej technologii rozpoczęła się od produkcji jej elementów na indywidualne zamówienie, dla osób wtedy jeszcze uważanych za nieliczne, które chciały mieć dom z drewna. Powoli całość stawała się coraz bardziej uprzemysłowiona i skupiona na bardziej masowej produkcji poszczególnych elementów o różnorodnych przekrojach, dzięki czemu ich dystrybucja stała się łatwiejsza, a całość – znacznie bardziej popularna. W późniejszych etapach rozwoju technologii zaczęto tworzyć prefabrykowane ściany, stropy oraz dachy – jak się dzięki temu okazało, HBE można wykorzystywać nie tylko do produkcji domów rodzinnych, ale też altan, części hal przemysłowych, wiat czy powierzchni biurowych. Całość stała się zatem ciekawą i – co najważniejsze – bardzo przystępną alternatywą dla budownictwa murowanego.

Dom z drewna

Główne zalety technologii HBE

HBE nie byłoby w stanie osiągnąć tak dużej popularności, jak teraz, gdyby nie jego zalety, główną z których bez wątpienia jest cena. Budżet, jakiego wymaga powstanie budynków opracowanych na jej bazie jest o wiele mniejszy, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Pozwala zatem oszczędzić, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkiego, czym powinien cechować się dom – bezpieczeństwa, solidności oraz dużej przestrzeni, jaką finalnie daje. Niska cena to jednak nie jedyna zaleta tej technologii. Zwrócić należy uwagę również na takie aspekty, jak:

  • Krótki czas powstawania – domy w technologii HBE powstają w bardzo krótkim czasie. Wystarczy około 6 dni roboczych, aby dojść od „gołego fundamentu” do pełnego ich montażu – zaledwie 3 miesiące wystarczą z kolei, aby przejść do stanu deweloperskiego i móc go wykańczać.
  • Doskonała podstawa do domu pasywnego – domy powstające w technologii HBE są przystosowane do energooszczędności. Same w sobie są takie, a niewielkimi dodatkowymi nakładami mogą stać się w pełni pasywne.
  • Estetyka – wielu zwolenników technologii Hüttemann Brettschichtholz Elemente decyduje się na nią ze względu na całą jej estetykę. Domy z drewna mają swój przytulny i specyficzny klimat, zbliżający nas ku naturze – można śmiało powiedzieć, że przeżywają kolejną młodość. Dzięki HBE – w bardzo nowoczesny sposób.
  • Trwałość –  podobnie, jak w przypadku betonu czy stali, odpowiednio przygotowane elementy konstrukcyjne z drewna są niesamowicie trwałe, a wręcz długowieczne.

Główne rodzaje elementów HBE

Elementów prefabrykowanych wykonywanych w technologii HBE jest coraz więcej – podczas gdy kiedyś były one tworzone wyłącznie na zamówienie, dziś wiele spośród nich jest ogólnodostępne. Zdecydowanie najchętniej sięga się po elementy ścienne, które powstają na bazie szerokiego wachlarza kształtowania profili. W zakładzie produkcyjnym najczęściej tworzy się całe ściany, które ostatecznie transportuje się na plac budowy – istnieje też możliwość bezpośredniego montażu na placu budowy. Wtedy to w konstrukcji umieszcza się kolejno panel po panelu. Podczas gdy ta pierwsza forma pozwala nam być niezależnymi od warunków atmosferycznych i stworzyć ściany szybko, druga sprawi, że koszty transportu będą mniejsze, a my sami – bardziej elastyczni w planowaniu budynku (nawet podczas jego realizacji).

W budynkach tego typu można śmiało stawiać na tradycyjną więźbę dachową, której idealnym dopełnieniem są tak zwane panele dachowe, dzięki którym redukujemy ilość elementów konstrukcyjnych, jednocześnie upraszczając wykonywanie kolejnych warstw dachu. Również elementy stropowe mogą powstać na bazie tej technologii, choć w ich przypadku – ze względu na różne rozpiętości – ciężko jest wybrać zaledwie jedną długość paneli. Mimo wszystko jednak elementy stropowe warto prefabrykować, tworząc je pod kolejny projekt i dostarczając je gotowe na miejsce budowy.

Podsumowanie

Technologia Hüttemann Brettschichtholz Elemente stale zyskuje na popularności i coraz więcej osób, które zastanawiają się nad własnym domem decyduje się właśnie na nią. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – sama w sobie umożliwia szybkie zamieszkanie we własnych czterech ścianach, osiągnięcie efektu innego niż wszystkie, ale jednocześnie trwałego, na całe kolejne pokolenia. Z pewnością można ją nazwać technologią przyszłości – zwłaszcza, że jej rozwój wciąż postępuje, a coraz więcej elementów dostępnych jest od ręki, w formie prefabrykowanej, niewymagającej naszego specjalnego zamówienia.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów