W dzisiejszych czasach powstaje mnóstwo osiedli deweloperskich, dostarczanych zainteresowanym nimi mieszkańcom „pod klucz”, w formie gotowej do zamieszkania. Ich wadą jest – oczywiście poza wysoką ceną – konieczność długiego czasu oczekiwania na zakończenie budowy i możliwość wprowadzenia się. Zazwyczaj, choć zależnie od rozległości konkretnej inwestycji, liczy się go w latach. A co jeśli powiedzielibyśmy, że istnieje sposób na szybszą, bardziej ekonomiczną i na pewno lepiej wypadającą w generalnym rozrachunku budowę takiego osiedla? Tym sposobem jest zastosowanie technologii domów drewnianych, nabierających popularności również w kontekście całych osiedli. W tym wpisie skupimy się na ich zaletach oraz tym, na co można liczyć w przypadku wprowadzania się na takie osiedle, a na co może liczyć inwestor inwestujący właśnie w drewno.
Zalety osiedli drewnianych domów – z perspektywy przyszłego mieszkańca
Naturalnym jest, że poszukując osiedla dla siebie celujemy w miejsca nie tylko dobrze zlokalizowane, ale i bezpieczne, solidnie wykonane oraz takie, w których będziemy mogli czuć się dobrze. Istnieje wiele powodów, ze względu na które coraz częściej wyborem ludzi padają osiedla drewnianych domów. Wynika to z faktu, że:
- powstają one w niemal błyskawicznym tempie – w przeciwieństwie do ich murowanych odpowiedników, drewniane domy potrafią stanąć w wersji gotowej do zamieszkania w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. Tyle też może trwać powstanie całego osiedla. Co bardzo istotne, prace nie muszą być w żaden sposób wstrzymywane na okres zimowy, uważany za najmniej przyjazny kontynuowaniu inwestycji budowlanych. Oznacza to, że na osiedle domów drewnianych wprowadzimy się najszybciej – nawet wtedy, gdy jest ono jeszcze w powijakach, a my umowę podpisujemy na podstawie planów;
- domy w nich są stosunkowo tanie – nowoczesna technologia, którą wykorzystuje się do budowy domów drewnianych (i całych osiedli powstałych na ich bazie) pozwala zminimalizować ich koszta. W związku z tym decydując się na zakup domu na takim osiedlu możemy śmiało spodziewać się znacznie niższej ceny;
- domy drewniane są też solidne i bezpieczne – niskiej cenie towarzyszy wysoka jakość wykonania. Choć więc wiele osób do pewnego momentu kojarzyło domy drewniane z wątłymi chatkami, dziś pojęcie na ich temat jest większe, a świadomość tego, że są konstrukcjami solidnymi i porządnymi, a niejednokrotnie mogącymi konkurować pod tymi względami z murowanymi odpowiednikami, wzrasta. Domy drewniane gwarantują bezpieczeństwo;
- osiedla tego typu są energooszczędne – w czasach, w których coraz więcej mówi się o oszczędzaniu energii, ogromne znaczenie ma aspekt przyjazności względem środowiska. Domy drewniane już w samych swoich założeniach są energooszczędne i przyjazne instalacjom fotowoltaicznym oraz takim wdrażającym rekuperację. Są zatem rozwiązaniem bardzo przyszłościowym, gotowym do sprostania wymogom, które są stale modyfikowane przez polski rząd;
- domy można dostosować do swoich potrzeb – domy drewniane są bardzo podatne na modyfikacje – oczywiście w fazie projektowej. Jeżeli więc odpowiednio dogadamy się z wykonawcą, będziemy mogli do pewnego stopnia (ustalanego przez niego) dostosować je do własnych potrzeb i oczekiwań.
Co na takim osiedlu zyska inwestor?
Oczywiście osiedla domów drewnianych są w stanie przynieść korzyści nie tylko ich przyszłym mieszkańcom, ale i inwestorom. Przede wszystkim mogą oni uniknąć sytuacji, w których ciężko im znaleźć osobę zainteresowaną domem. Mogą rozpocząć prace nad nim już po podpisaniu umowy – jeżeli skorzystają przy tym z oferty takiej firmy, jak Domy HBE, zakończą je w niedługim czasie przy zachowaniu jak najbardziej satysfakcjonującej odbiorcę jakości. Co najważniejsze, domy drewniane dają deweloperom olbrzymią swobodę w ich projektowaniu – może ono nawet brać pod uwagę uwagi, potrzeby i oczekiwania klienta, co ma wpływ również na renomę dewelopera i zadowolenie z jego usług.
Osiedla domów drewnianych stwarzają też olbrzymi potencjał do przynoszenia zarobków. Jako że same w sobie powstają przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, marża uzyskiwana za ich pośrednictwem potrafi być naprawdę wysoka przy zachowaniu atrakcyjności cenowej dla klienta docelowego. Niski próg wejścia pozwala budować tego typu osiedla nawet inwestorom o stosunkowo ograniczonym budżecie, a możliwość sięgnięcia przy tym po usługi profesjonalistów (jak chociażby nasze firma) dodatkowo upraszcza cały proces.
Podsumowanie
Osiedla drewnianych domów można śmiało nazwać przyszłością polskiej i zagranicznej branży nieruchomości. Niezliczone ich zalety stoją w opozycji niewielkiej liczby wad, w związku z czym nie dziwi fakt, że coraz częściej i chętniej to właśnie ku nim się skłania. Warto obserwować tę branżę w dłuższej perspektywie, ale i „wejść w nią”. Czy to w sytuacji, w której jest się inwestorem, czy też wtedy gdy poszukuje się miejsca na świecie i osiedla, w którym mogłoby się zamieszkać. Zawsze jednak miejmy świadomość tego, jak ważny jest wykonawca owych osiedli – musi być solidny, sumienny oraz przede wszystkim doświadczony. Taki, jak firma Domy HBE.