Ogrzewanie podłogowe jest czymś, co z roku na rok nabiera coraz większej popularności, a już od dłuższego czasu stało się bardzo częstym elementem projektowym w domach murowanych. Czy jest jednak w stanie sprawdzić się również w domach drewnianych? Czy jego zastosowanie będzie tam ekonomiczne i rzeczywiście sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? O tym wszystkim postaramy się opowiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.
Czy można i warto postawić na ogrzewanie podłogowe w domu drewnianym?
Stawiając dom drewniany bardzo często nękają nas dylematy czysto techniczne, oczywiste w przypadku budynków murowanych, w kontekście domów wykonanych z drewna budzące pewne wątpliwości. Domy drewniane są jak najbardziej przystosowane do zastosowania w nich ogrzewania podłogowego, które w ich przypadku jest zresztą rozwiązaniem bardzo rozsądnym. Główną zaletą postawienia właśnie na ten rodzaj ogrzewania jest znacznie zwiększenie własnych możliwości architektonicznych. Ukrycie systemu grzewczego będzie rozwiązaniem dającym znacznie więcej swobody nie tylko w ostatecznym urządzaniu wnętrza (pozbywamy się grzejników ze ścian, które często ograniczają nas), ale też w samym procesie rozkładania instalacji.
Domy drewniane mają to do siebie, że ich ściany nie mają zdolności akumulowania ciepła. W przeciwieństwie do swoich murowanych odpowiedników, ściany te nie nagrzewają się, przez co istnieje konieczność utrzymywania stałej temperatury grzejników (wyłączając je, pozbawiamy się kompletnie ciepła). Jeżeli jednak postawimy na ogrzewanie podłogowe, zyskamy element, który to ciepło już akumuluje – właśnie podłogę. Ze względu na to dom drewniany będzie się wolniej wyziębiał, co ma znaczenie ekonomiczne i sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju awarii. Można śmiało szacować, że oszczędności na energii w skali całego roku mogą wynieść nawet 10%. Warto wiedzieć: stawiając na ogrzewanie podłogowe musimy liczyć się z nieco wyższym kosztem inwestycji (w porównaniu z grzejnikami). Będzie się on jednak zwracał w czasie, w oszczędnościach oraz w komforcie użytkowania.
Dzięki zainwestowaniu w ogrzewanie podłogowe jesteśmy w stanie pozbyć się suchego powietrza, kojarzonego właśnie z sezonem grzewczym, a wynikającego przede wszystkim właśnie z zastosowania tradycyjnych grzejników. Nie tylko poprawi to nam komfort życia, ale też będzie w stanie ograniczyć namnażanie się roztoczy. Ogrzewanie podłogowe w domach drewnianych to też najwłaściwszy dla człowieka rozkład temperatury. Badania niejednokrotnie wskazywały na to, że powyżej tułowia ta powinna być nieco mniejsza, aniżeli przy stopach.
Podejmując się przystosowania własnego domu wykonanego z drewna do ogrzewania podłogowego warto sięgnąć po usługi profesjonalistów – takich, jak firma Domy HBE. Złe wykonanie instalacji, ale też nieprawidłowe wyliczenie zapotrzebowania na ciepło może zakończyć się niedogrzaniem budynku lub jego przegrzaniem. Obie te rzeczy będą dla nas wyjątkowo nieekonomiczne. Bardzo często firmy zajmujące się stawianiem domów drewnianych posiadają w palecie swoich usług właśnie ogrzewanie podłogowe – decydując się na nie odpowiednio wcześnie jesteśmy w stanie zyskać jeszcze więcej, a jednocześnie podejść do tego wszystkiego w najbardziej rozsądny sposób.
Fakty na temat ogrzewania podłogowego, o których warto wiedzieć
- Nie ma systemów ogrzewania podłogowego dedykowanych domom drewnianym – przy ogrzewaniu takich domów posługujemy się zatem instalacjami znanymi z budynków murowanych. Nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania dowolnego z nich.
- Każdy rodzaj domu z drewna jest przystosowany do ogrzewania podłogowego i w każdym z nich można postawić na niemal dowolny system instalacyjny – zarówno elektryczny, jak i wodny.
- Nie ma przepisów regulujących ogrzewanie podłogowe w domach drewnianych – nie musimy się zatem martwić o montaż czy parametry, przynajmniej z prawnego punktu widzenia. Powinniśmy za to dbać o nie z pobudek ekonomicznych i pod kątem bezpieczeństwa – właśnie dlatego powinniśmy powierzyć to profesjonalistom.
- Decyzję na temat ogrzewania podłogowego warto podjąć jak najwcześniej – zwłaszcza, jeśli celuje się w ogrzewanie wodne. To elektryczne bowiem i tak montuje się w ostatniej fazie budowy domu.
- Jako że podłoga posiada zdolności akumulacji ciepła, ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekonomiczne – zwłaszcza że w domach drewnianych ściany takiej zdolności po prostu nie posiadają.
Podsumowanie
Ogrzewanie podłogowe jest czymś, co zdecydowanie sprawdzi się w przypadku domu drewnianego – niezależnie od tego, czy został on przygotowany na bazie technologii szkieletowej, czy też powstał z bali. Jeżeli jednak planujemy jego wdrożenie, najlepiej zawrzeć to już w fazie projektowej, by od podstaw właściwie przygotować własny dom na ten rodzaj ogrzewania. Koniecznie zróbmy to w konsultacji z profesjonalistami. Jeżeli sięgniemy po firmę pokroju Domy HBE, będziemy w stanie zawrzeć tego typu ogrzewanie w samym projekcie, który ona sama wykona, a następnie wprowadzi w życie. To rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne, ale i ekonomiczne oraz po prostu sprawdzone.