pl de gb

Najlepsza pora roku na budowę domu z drewna klejonego

Domy z drewna klejonego warstwowo w systemie HBE pojawiły się na rynku około 20 lat temu w Niemczech. Początkowo technologia ta budziła wiele kontrowersji i nie dla wszystkich przemawiała jej forma. Dziś domy z drewna klejonego wybierane są niezwykle często, a budownictwo mieszkaniowe otwiera w tym segmencie przed klientami ogromne możliwości. W tym artykule chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na tym, w jakiej porze roku najlepiej takie domy stawiać? Czy zależne są one od pogody i warunków atmosferycznych? Czy można rozpocząć ich stawianie zimową porą? Kiedy jest najlepszy czas?

Początki domów drewnianych z drewna klejonego

Kiedy te kilkanaście lat temu w Niemczech zaczęły pojawiać się pierwsze takie domy, początkowo drewno klejone wykorzystywano do konstrukcji stropów dla domów budowanych metodą murowaną. Z biegiem jednak czasu, gdy technologia poszła do przodu, a ludzie zobaczyli, że drewno to spełnia wszelkie wymagania odbiorców, rozpoczęła się ,,produkcja” domów, w całości wykonywana właśnie w tej technologii.

Jak wygląda konstrukcja budowanego domu z drewna klejonego

To, co stanowi element nadrzędny w przypadku technologii HBE, to przede wszystkim monolityczna konstrukcja, która znacząco różni się od tej szkieletowej. W tym przypadku wszelkie elementy wykonywane są z drewna klejonego warstwowo, gdzie podstawą jest na pewno ich wysuszenie, które sięga blisko 10 – 12%. W ten sposób padający deszcz nasiąka jedynie powierzchniowo, a następnie oddaje on przyjętą wilgoć. Cała konstrukcja jest niezwykle wytrzymała, jak również i odporna na grzyby oraz wszelkie szkodniki. Drewno klejone jest ponadto ognioodporne. Jeśli mielibyśmy więc zastanowić się nad tym, czy warto takie rozwiązanie zastosować, jesteśmy przekonani o tym, że jak najbardziej tak. 

Dom z drewna

Tworzenie domów z drewna klejonego

Stawiając na domy z drewna klejonego wybrać można zarówno budownictwo jedno, jak również i wielorodzinne, a także budynki użyteczności publicznej, hale i inne obiekty, w których chcemy zastosować wypełnienie między układami nośnymi. Jak powstają domy z drewna klejonego? Cała konstrukcja składa się z paneli, które są odpowiednio ze sobą połączone poprzez wyprofilowane pióro – wpusty i gwoździowanie ukośne na połączeniach. Ściany działowe pełnią w takim budownictwie rolę ścian nośnych. Stropy wykonywane są niezwykle szybko i skuteczne, z możliwością przenoszenia projektowanych obciążeń zaraz po ułożeniu paneli stropowych. Dzięki brakowi stempli w pomieszczeniach podstropowych niemal od razu można w takich domach wykonywać prace wykończeniowe.

Stawianie domów w każdej porze roku

O ile w przypadku domów budowanych metodą tradycyjną, pogoda ma niebywale duże znaczenie, o tyle w przypadku domów z drewna klejonego, nie ma istotnej roli, gdyż można budować je w każdej porze roku. Jedyny etap, w którym pogoda ma znaczenie to wylanie fundamentów. Nie robi się tego w okresie, gdy jest bardzo zimno, gdyż możemy się nabawić z tego tytułu ogromnych kłopotów. Fundamenty w przypadku domów z drewna klejonego nie muszą być tak duże i szerokie jak w murowanych domach, dlatego też już na pierwszym etapie można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co dalej? Gdy fundamenty są, następnie należy wykonać podłogę na gruncie. W momencie, gdy taką gotową podstawę już mamy, można dalej przystąpić do montażu konstrukcji w systemie HBE. Na placu budowy składane są gotowe prefabrykowane elementy ścian, które są odpowiednio przygotowane i wyliczone, dlatego też postawienie budynku to – kwestia chwili. Kiedy ściany parteru stoją, układa się strop. Więźbę dachową wykonuje się metodą tradycyjną. Następnie rozpoczyna się etap prac wykończeniowych, w tym rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i centralnego ogrzewania. Wstawianie okien i drzwi, wykorzystanie płyt g – k, malowanie, wykańczanie. A kiedy to wszystko zostanie zrobione, pozostaje jeszcze zakup mebli, a po nim cudowny już czas dla całej rodziny – przeprowadzka.

Wybór firmy

Bez względu na okres, jaki panuje, bez względu na pogodę za oknem, domy z drewna klejonego stanowią bardzo dobry wybór dla wszystkich klientów, bo można zrobić je szybko, łatwo i zupełnie bezproblemowo. Nawet jeśli pojawiają się deszczowe lub mroźne dni, a te z pewnością nie ograniczają nas przed działaniem, w tym czasie wiele pracy można wykonać na hali produkcyjnej, gdzie powstają gotowe elementy do zbudowania całego domu. Wystarczy trafić na odpowiednią firmę, a ta w kilka dni postawi dla nas taki dom, jaki tylko byśmy chcieli. Priorytetem jest jedynie współpraca z profesjonalistami, którzy bez dwóch zdań będą w stanie wykonać pracę tak, aby zapewnić nam pełnię zadowolenia i satysfakcji z dokonanego wyboru. Nie każda firma jest sobie równa, dlatego też nie powinniśmy podpisywać umowy, jeśli nie jesteśmy czegoś pewni. Tylko bowiem owocna współpraca i profesjonalizm firmy zagwarantują nam stworzenie domu idealnego- trwałego, solidnego, bezpiecznego, funkcjonalnego i co ważne, pięknego.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów