pl de gb

Malowanie domu w systemie HBE

Zanim podejmiemy decyzję o postawieniu domu z drewna, bardzo często pod wątpliwość poddajemy różnego rodzaju elementy jego wykańczania. Wszystko ze względu na to, że najczęściej dom tego typu kojarzymy z balami drewna, które zostawia się na miejscu, nie pokrywając ich niczym. Tymczasem sytuacja jest zgoła odmienna, zwłaszcza w domach powstających na bazie systemu HBE. Jak się ona prezentuje w kontekście jego malowania? Czy możemy sobie na nie pozwolić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz? Kilka słów na ten temat powiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Czy dom w systemie HBE można pomalować od zewnątrz?

Jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną naszego domu, a zatem sposoby na to, by pomalować jego ściany właśnie od zewnątrz, przedstawiają się one dokładnie tak, jak w przypadku standardowego domu murowanego. Wynika to przede wszystkim ze struktury ściany domu, na którą składają się kolejno (patrząc od wnętrza):

  • płyta gipsowo-kartonowa, która jest opcjonalna, ale bardzo polecana – więcej na jej temat powiemy za chwilę, przy omawianiu malowania domu drewnianego wewnątrz;
  • konstrukcyjna ściana pełna, którą możemy zostawić widoczną od wewnątrz zależnie od efektu, który ostatecznie chcemy uzyskać – możemy ją jednak przykryć płytą gipsowo-kartonową; to ona stanowi główny element ściany;
  • wiatroizolacja o wysokiej paroprzepuszczalności, która odpowiedzialna jest między innymi za odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu, ale też za odpowiedni poziom wilgotności;
  • wełna mineralna, która spełnia bardzo wiele zadań – jednym z nich jest izolacja akustyczna. O wszystkich nie będziemy rozmawiać, gdyż nie mają one większego związku z samym w sobie malowaniem;
  • siatka pod podkład do tynku dekoracyjnego;
  • podkład pod tynk dekoracyjny;
  • tynk dekoracyjny, który stanowi ostatnią, a zarazem jedyną widoczną z zewnątrz warstwę ściany domu drewnianego bazującego na systemie HBE. To jego możemy pokryć kolorem w absolutnie dowolny sposób, stosując do tego oczywiście specjalnie do tego przygotowaną farbę.

Oczywiście wyżej wspomniana struktura ściany w domu drewnianym bazującym na systemie HBE jest tą najczęściej spotykaną i zdecydowanie najbardziej pożądaną. Chcąc mieć pewność co do tego, że zostanie ona zachowana we wskazanej przez nas formie, powinniśmy postawić na firmę zaufaną i posiadającą odpowiednią wiedzę w tym temacie.

Malowanie domu od zewnątrz nie jest zatem żadnym problemem ani czymś, czego nie bylibyśmy w stanie podjąć się samodzielnie. Pamiętajmy jednak, żeby uzgodnić z wykonawcą formę oddawania nam do dyspozycji budynku. W najlepszej sytuacji ściany w oddawanym domu będą pokryte tynkiem dekoracyjnym, gotowym do jego późniejszego malowania. Tak też jest to robione w standardzie. Z uwagi jednak na to, że na rynku działa wiele różnych firm, musimy to nadmienić, jeszcze raz namawiając do powierzenia tak odpowiedzialnego zadania profesjonalistom – najlepiej takim działającym jak najbardziej kompleksowo.

malowanie domu hbe

Jak wygląda sprawa wewnątrz?

Domy projektowane na bazie technologii HBE, zwłaszcza takie z wdrożonym ogrzewaniem podłogowym, dają olbrzymią możliwość aranżacji – również pod względem ścian wewnętrznych, które je tworzą. Sytuacja w ich przypadku wygląda bardzo podobnie do tego, co moglibyśmy zaobserwować na zewnątrz – z tym jednak, że nośnikiem używanej przez nas wewnątrz farby jest tutaj zwykle płyta karton-gips. Wykorzystujemy ją w dokładnie taki sam sposób, jak w bardziej klasycznym budownictwie, mając przy tym olbrzymią swobodę.

Płyta ta nie zawsze jest czymś, na co osoby inwestujące w dom drewniany się decydują. Bardzo często zostawiają bowiem powierzchnie drewniane, niczym je przy tym nie przykrywając. Zmusza to ich do użycia odpowiedniej farby, dostosowanej do rodzaju powierzchni, z jakim mają do czynienia. Malowanie od wewnątrz zawsze jest jednak możliwe, a to, jak dużą w nim swobodę będziemy mieli zależy od naszych wstępnych ustaleń z firmą, która buduje dla nas dom. Możemy jednak mieć pewność, że ewentualne późniejsze przeróbki budowlane właśnie w tym kontekście nie stanowią tutaj problemu.

Warto mieć na uwadze to, że wybierając porządną i doświadczoną firmę, ta zazwyczaj podpowie nam najlepsze rozwiązanie do wnętrza naszego domu, zależne od naszej wizji związanej z tym, co chcemy ostatecznie osiągnąć. Właśnie dlatego warto stawiać na usługi profesjonalistów – takich, jak chociażby działająca na rynku już od dawna firma Domy HBE, która zaskarbiła już sobie sympatię tysięcy klientów.

Podsumowanie

Domy drewniane powstałe na systemie HBE są podatne na identyczne techniki wykańczania, jak ich murowane odpowiedniki, wliczając w to malowanie. Dają nawet pod tym kątem znacznie więcej możliwości. Dlatego też jeśli obawiamy się o to, czy będziemy je w stanie dostosować kolorystycznie do własnych potrzeb i upodobań, na zewnątrz i wewnątrz, możemy od razu rozwiać własne wątpliwości – będziemy. Jeśli zaś postawimy na zaufaną firmę zajmującą się wznoszeniem tego typu domów, jak chociażby Domy HBE, będziemy mogli się z nią dogadać w sprawie właściwego i zgodnego z naszymi oczekiwaniami przygotowania ostatecznej konstrukcji właśnie pod malowanie.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów