pl de gb

Jak wilgoć i pogoda wpływa na drewniany dom?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób drewno reaguje na nieprzychylne dla niego warunki – przede wszystkim te związane z wilgocią i zbyt dużą ilością wody, z jaką ma kontakt. Doskonale obrazują to, chociażby panele podłogowe czy blaty kuchenne wykonane z tegoż materiału. Aby przetrwały, muszą one być właściwie zabezpieczane, zazwyczaj już na etapie ich powstawania. Jak wygląda ta kwestia w przypadku drewnianych domów, które – chcąc nie chcąc – muszą być poddawane działaniu wody? Czy ich stała ekspozycja na nią, na zewnątrz i wewnątrz, może wpłynąć na ich wygląd czy, co gorsza, wytrzymałość? O tym opowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Wilgoć w domu drewnianym – czy powinniśmy się jej obawiać?

Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu jest czymś, z czym zmagają się nie tylko właściciele domów drewnianych, ale i każdego rodzaju budynków. Wynika ona najczęściej z nieszczelnej izolacji lub też nieumiejętnie poprowadzonej wentylacji wewnątrz budynku. Samej w sobie zdecydowanie powinniśmy się obawiać – choć istnieje wiele preparatów pozwalających na pozbycie się jej i negatywnych skutków, jakie wywołuje ze ścian i sufitów (na których zwykle się gromadzi), żaden z nich nie działa na źródło problemów. To z kolei przy już wybudowanym budynku może być ciężkie nie tylko do namierzenia, ale i zlikwidowania. Wilgoć nie tylko sprawia, że ściany są zagrzybione (a my jesteśmy narażeni na choroby mogące z tego wynikać), ale też wytrzymałość całej konstrukcji domu może być zagrożona (nie przez samą wilgoć, a to, co ją wywołało).

Problemy z wilgocią tyczą się domów murowanych i drewnianych – właśnie dlatego o pozbyciu się problemów z nią związanych, a mających też związek z warunkami atmosferycznymi, powinniśmy pomyśleć zawczasu, albo też po prostu postawić na fachowców, którzy postawią dom przygotowany na nieprzychylne mu warunki pogodowe i zapobiegający negatywnemu wpływowi wilgoci n jego strukturę. Tak też działamy i my.

domy hbe

Kiedy wilgoć i pogoda negatywnie wpływają na drewniany dom?

Istnieje wiele powodów, przez które wilgoć może zaatakować dom drewniany. Do tych najbardziej powszechnych zaliczyć można:

  • nieprawidłowo wyizolowane fundamenty – nieprzyjazna domom drewnianym pogoda nie musi wpływać bezpośrednio na nie (choć nie robi tego, jeśli te zostały postawione we właściwy sposób). Wilgoć bierze się już z fundamentów, które muszą być odpowiednio wyizolowane – jeżeli izolacji nie będzie, materiały użyte do ich przygotowania napełnią się wodą (niczym gąbka), a swoją wilgoć przekażą wyżej;
  • złe dosuszenie – domy drewniane są budowane na bazie drewna, które musi być odpowiednio wysuszone – nie tylko przed procesem stawiania takiego domu, ale i przed jego ostatecznym wykańczaniem z zewnątrz (na przykład pokrywaniem tynkiem). Niestety, pogoda nie zawsze na to pozwala – mimo wszystko nie warto tego pomijać. Zawsze można z kolei zastosować odpowiednie osuszacze, które służą do zbierania wilgoci, a które są w stanie zaoszczędzić nam czas, który musielibyśmy poświęcić na naturalne wysuszenie drewna;
  • niewłaściwa wentylacja – z domu drewnianego wilgoć musi się w jakiś sposób wydostawać; za jej odprowadzanie odpowiedzialna jest wentylacja, która musi działać sprawnie, a która powinna być opracowana już na etapie projektowania domu;
  • błędy montażowe – pojawianie się wilgoci we wnętrzu domu drewnianego może wynikać również z dalszych prac fachowców nad wykańczaniem wnętrz – przede wszystkim łazienki, w której owa wilgoć najbardziej lubi się gromadzić;
  • zły rodzaj drewna – bardzo częstą przyczyną pojawiania się wilgoci w obrębie drewnianego domu jest zastosowanie do jego stawiania niewłaściwych materiałów. Mowa tutaj przede wszystkim o drewnie konstrukcyjnym, które powinno takowym być. Musi posiadać odpowiednią klasę wytrzymałości i wilgotności, a jego sprzedawca powinien przedstawić nam właściwe certyfikaty, które to potwierdzą.

Jak zatem zabezpieczyć się przed wilgocią i pogodą?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym tak wcześnie, jak to tylko możliwe, najlepiej już na etapie projektowym. W większości przypadków dostawanie się wody do wewnątrz budynku wynika z jego nieprawidłowo wykonanej konstrukcji. My sami wytwarzamy bardzo dużo wilgoci – choć nie jesteśmy w stanie temu zapobiec, jej nadmiaru możemy się pozbywać przez częste otwieranie okien. Nie jest ono jednak potrzebne, gdy w sposób prawidłowy poprowadzimy w naszym domu wentylację. Ponownie warto to zrobić już na etapie projektowym – nie jest to jednak coś, czego nie dałoby się zrobić już po postawieniu domu. Z tym że będzie to bardziej kosztowne.

Podsumowanie

Drewniany dom może być narażony na działanie wilgoci i nieprzychylnej dla niego pogody – podobnie zresztą, jak ten powstały na bazie innej technologii. Ważne w tym wszystkim jest to, by odpowiednio go przed tym zabezpieczyć, najlepiej już na etapie budowy. Właśnie z tego powodu tak istotne jest wybranie odpowiedniej firmy, która tenże dom dla nas przygotuje. My ze swojej strony zawsze dbamy o wszystko zawczasu, naszych klientów zapewniając o najwyższej jakości zabezpieczeniach, również przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi. Jeżeli dom drewniany będzie właściwie zabezpieczony i prawidłowo postawiony, wilgoć i pogoda nie będzie mu straszna.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów