Bardzo często mówi się, że swój pierwszy dom trzeba samodzielnie wybudować. Rzecz w tym, że w dzisiejszych czasach to powiedzenie rzadko kiedy się sprawdza – ludzie skłaniają się bardziej ku korzystaniu z usług specjalistów właśnie pod tym kątem, zwłaszcza w kontekście domów drewnianych, wymagających jeszcze większych umiejętności. Nie każdy wie jednak, że domu tego typu nie trzeba budować od podstaw, a można go… przenieść. Jak zrobić to w sposób sprawny i bezproblemowy? Czy jest to coś wartego zachodu? Te kwestie poruszymy w naszym dzisiejszym wpisie.
Opłacalność przenoszenia drewnianego domu
Aktualnie w Polsce przenosi się każdy rodzaj drewnianego domu – nie zawsze wynika to z zakupu jakiegoś „po taniości” i bez działki, a często jest to związane z przenoszeniem własnego dobytku w inne, bardziej dogodne dla niego miejsce. Niezależnie od tego, jaki jest tego powód w konkretnym przypadku, proces przenoszenia domu jest w stanie pomóc nam w zaoszczędzeniu – przynajmniej porównując go do stawiania nowego budynku, niezależnie od zastosowanej w tym technologii.
Sama opłacalność tego przedsięwzięcia zależy od wielu czynników. Oprócz ewentualnych kosztów związanych z zakupem starego (albo po prostu używanego przez kogoś) domu należy doliczyć do tego koszty transportu (im dalej przenosimy dom, tym więcej zapłacimy), ale też ilość odzyskanego surowca z rozbieranego budynku (znacznie większa w przypadku domu szkieletowego, aniżeli tego z bali) czy też koszt specjalistów zamieszanych w cały proces. Wszystko to może być opłacalne, ale nie musi. Zwłaszcza że stawiane przez naszą firmę nowe domy drewniane nie są drogie – zwłaszcza w ofercie Basic i Standard.
Sprawne przenoszenie drewnianego domu – krok po kroku
Pierwszym krokiem prowadzącym do przenoszenia drewnianego domu jest jak najlepsza ocena jego aktualnego stanu. Drewno jest materiałem szczególnie podatnym na działanie wilgoci, ale i szkodników. Choć aktualnie stosowane technologie pozwalają pozbyć się tego typu problemów (przy odpowiednim ich wykorzystaniu, oczywiście), niegdyś ich nie znano. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji, w której kupujemy naprawdę stary dom – wtedy też musimy sprawdzić, czy drewno jest nie tylko niezniszczone, ale i zdrowe.
Kolejnym krokiem jest rozbiórka starego domu, która pozwoli nam ocenić ilość zachowanego z niego materiału nadającego się do ponownego wykorzystania. Powinna zostać wykonana w sposób jak najbardziej skrupulatny – podejmująca się jej ekipa musi dokładnie opisać każdy element w taki sposób, by dało się go odtworzyć w miejscu docelowym. Każdy fragment domu – ścian, stropu, dachu – powinna składować osobno, wraz z opisaniem strony, po której się znajduje.
Przenoszenie domu wymaga od nas projektu, który powinniśmy zamówić już po rozbiórce, a zatem po dowiedzeniu się, jak dużą ilością „naszych” materiałów już dysponujemy. Projektant wymaga od nas tej wiedzy. Dodatkowo musimy określić, czy zamierzamy wprowadzać jakiekolwiek zmiany w starym projekcie domu. Jeśli zrezygnujemy z nich, cena całego projektu będzie niższa, a cały proces – zdecydowanie szybszy. Mimo wszystko, zmiany bardzo często są nieuniknione – zwłaszcza, jeśli to nie my byliśmy właścicielami pierwotnej konstrukcji. Ilość zmian wpływa nie tylko na koszty projektu, ale i samej budowy. Istnieje sporo zmian, których nie sposób jest ominąć – wiedząc na start o tym, że trzeba będzie zaprojektować nowe fundamenty (z myślą o innych warunkach gruntowych), ale i uczynić dom bardziej „współczesnym” oszczędzimy mnóstwo czasu. Aby wszystko przebiegało sprawnie, w międzyczasie powinniśmy wystąpić o pozwolenie na budowę. Przenoszenie w świetle prawa jest rozbieraniem starego domu i budową nowego. Stąd też musimy dopełnić dokładnie takich samych formalności, jak przy właściwym stawianiu domu.
Przenoszenie domu drewnianego niemal zawsze wiąże się z koniecznością jego docieplenia – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z domem bardzo starym, który nie został takowemu poddany. Sytuacja ma zgoła odmienny charakter, jeśli mamy do czynienia z powstałym niedawno budynkiem o budowie szkieletowej, albo też takim powstałym z bali. Te nie zawsze wymagają takowego – zwłaszczazwłaszcza że zapewne niedawno były ocieplane. Mając do czynienia z domem z bali będziemy jednak musieli wypełnić szczeliny między balami wełną mineralną lub wiórami drzewnymi. Zwłaszcza jeśli te będą miały być widoczne i nie zostaną w żaden sposób ukryte. Przenosząc dom drewniany do nowej lokalizacji bardzo poleca się łączenie kolejnych jego elementów nie gwoździami, a wkrętami.
Podsumowanie
Przeniesienie drewnianego domu wcale nie musi być czymś ani czaso-, ani pracochłonnym – pod warunkiem, że właściwie się za nie zabierzemy i odpowiednio się do niego przygotujemy. Jest nam w stanie zapewnić możliwość szybkiego przeprowadzenia się, ale i oszczędności. Zwłaszcza na materiałach. Pamiętajmy jednak, aby w całym tym procesie korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy rzeczywiście znają się na rzeczy. My oferujemy się również do tego typu usług, zawsze służąc fachową poradą i pomocą.