pl de gb

Jak powstaje drewno klejone warstwowo?

Drewno jest to materiał budowlany, który znany jest człowiekowi od tysiącleci. O ile do niedawna jeszcze niejako stanowił rzadziej wybierane rozwiązanie do budowy obiektów, o tyle dziś na nowo wchodzi ono do łask. Pokazano, iż drewno potrafi być niezwykle trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a do tego i na działanie chemicznych oraz biologicznych czynników. To wszystko sprawia, że budowle ze stali lub z betonu zostają wyparte, a na nich miejsce wchodzą właśnie rozwiązania drewniane.

Skąd taka popularność drewna?

Jest to materiał niezwykle trwały, mocny i solidny. Wykazuje on bardzo dużą łatwość obróbki, dzięki któremu można wykorzystywać go na różne sposoby. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, bardzo dużą popularnością cieszy się drewno klejone warstwowo– BSH. Dlaczego właśnie ono? Przede wszystkim z racji tego, iż technologia jego produkcji wymaga odpowiednich warunków, co sprawia, że mamy pewność, iż otrzymujemy produkt najlepszy z możliwych dla każdego inwestora. Niestety, ale w przypadku wielu osób, które handlują drewnem, to nie spełnia określonych norm. Ma niską jakość, nie jest w pełni wysezonowane, ma złą wilgotność, nieodpowiednią impregnację. Jeśli na takie drewno postawimy, to na pewno nie będzie mogło być nazwane mianem solidnego i dobrego, jako materiał budowlany. Sięgając po to klejone warstwowo, jesteśmy przekonani, iż spełni ono oczekiwania klientów w 100%.

W jaki sposób tworzone jest drewno klejone warstwowo?

Największą z zalet tego drewna jest sposób, w jaki jest ono tworzone. Cała bowiem technologia opiera się między innymi na sklejeniu wielu warstw desek, które zwane są lamelami, przy wykorzystaniu do tego drewna najwyższej jakości. W działaniu tym wszystkie włókna we wszystkich warstwach, są do siebie równoległe. To, co stanowi sedno otrzymania najlepszego materiału budowlanego, to przede wszystkim suszenie i sezonowanie tarcicy. To jest kluczem do pełnego sukcesu. W pierwszej fazie suszenie powinno odbywać się w warunkach naturalnych, na otwartym powietrzu. Następnym krokiem jest przetransportowanie go do specjalnych komór suszarniczych, które mają określoną temperaturę, jak również i wilgotność. Co dalej? Kiedy proces suszenia zostanie zakończony, wówczas lamele są strugane, by dalej można było je posortować. Można wybrać metodę wizualną lub maszynową. W zależności od wymogów wytrzymałościowych, jak również i aspektów estetycznych, te, które nie nadają się do dalszego ich wykorzystywania są usuwane. Nie powinno więc być na nich nieestetycznych odchyleń, a więc dużych sęków, pęcherzy żywicznych, czy też fragmentów kory. Mamy więc najlepiej przygotowany materiał, co dalej?

drewno_na_domy

Domy z drewna klejonego

Następnym krokiem jest frezowanie. Na końcach lameli tworzy się więc odpowiednie złącza klinowe, które wzajemnie się zazębiają, tak, aby jeden element z drugim mógł zostać ściśnięty i odpowiednio ze sobą sklejony. Kolejnym etapem jest ich przycięcie na odpowiednią długość. Po takim zabiegu, można nanosić na ich powierzchnię klej, układając lamele warstwowo. Kiedy klej wyschnie, następnym etapem jest struganie belek i frezowanie krawędzi. W końcowym etapie otrzymuje drewno klejone warstwowo, które pozbawione jest jakichkolwiek wad i które ma doskonale właściwości, by móc uznać je idealnym materiałem budowlanym.

Odpowiednia impregnacja drewna klejonego warstwowo

Sama produkcja zakończona, ale pozostaje jeszcze jeden, bardzo ważny element, który wpływa znacząco na trwałość materiału. Mowa tutaj oczywiście o odpowiedniej impregnacji, tak, aby właściwości mechaniczne drewna nie uległy zmianie. Wybierając konkretny impregnat, ten powinien nie być szkodliwy dla ludzi. Ważne jest to, by był on łatwy w użyciu, odporny na wymywanie, a do tego również i trwały w swoim działaniu. Powinien również być odporny na ogień, a do tego i nieszkodliwy dla metali. To stanowi klucz do pełnego zadowolenia. Wybór odpowiedniego impregnatu i konkretna metoda impregnacji ma bardzo duże znaczenie. Istnieją bowiem dwa sposoby impregnowania drewna klejonego warstwowo- powierzchowna i głęboka.

Dlaczego warto wybrać drewno klejone warstwowo?

Drewno klejone warstwowo uznawane jest za jeden z najlepszych materiałów budowlanych na rynku, który to cieszy się niezwykle dużą popularnością. Jest przede wszystkim trwałe, jest odporne na działania środowiska chemicznego i biologicznego. Nie straszne są mu zmienne warunki atmosferyczne. Można wykorzystywać je przy różnego rodzaju pracach podczas wznoszenia obiektów budowlanych, zarówno tych małych, jak również, jeśli nie przede wszystkim tych dużych. Wybierając taki materiał, możemy być wręcz przekonani, że jego jakość, solidność i trwałość, przyczynią się do zadowolenia z danego rozwiązania na dziesiątki lat. Poszukując więc najlepszego sposobu na wykorzystanie materiału budowlanego, jesteśmy przekonani, iż drewno klejone warstwowo, stanowi najlepszy z możliwych wybór dla każdego inwestora.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów