pl de gb

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Nie ma wątpliwości, że drewno to doskonały materiał konstrukcyjny, na jaki decyduje się z roku na rok coraz większa grupa odbiorców. Wykazuje takie właściwości i pozwala stworzyć taką przestrzeń, by spełniła ona oczekiwania najbardziej nawet wymagających klientów. I choć można byłoby na temat jego zalet napisać naprawdę bardzo dużo, to jednak i znajdziemy tutaj kilka też wad. Może zniszczyć je ogień czy też może zaatakować je inwazja szkodników lub grzyb. Spokojnie! Na wszystko są sposoby. Wystarczy takie drewno odpowiednio zaimpregnować, by problem ten przestał tak naprawdę mieć jakiekolwiek znaczenie. Odpowiednia impregnacja to trwałość i niezniszczalność drewna, jako najlepszego materiału budowlanego.

Chemiczne zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego

Kluczowe znaczenie dla zapewnienia drewnu odpowiednich właściwości ma bez wątpienia stosowna impregnacja. Polega ona między innymi na nasączeniu drewna konkretnymi substancjami chemicznymi, które to będą stanowiły barierę przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami. Jakie są metody impregnacji?

Pierwszą z nich jest malowanie lub też natrysk. Drewno pokrywa się powierzchniowo płynnym impregnatem. Taka metoda nie daje 100% skuteczności, bowiem płyn wnika jedynie na kilka milimetrów. Tego typu opcję wykorzystuje się dla postawionych już budynków, które przed złożeniem nie zostały zaimpregnowane. Należy tutaj pamiętać, iż wilgotność drewna wynosić musi w tym przypadku nie więcej, niż 12%. Drugą z opcji jest kąpiel, a więc zanurzenie tarcicy w kadzi, w której znajduje się odpowiedni impregnat i przetrzymywanie materiału w niej przez kilka dni. Taka metoda jest zdecydowanie bardziej skuteczna, ale niemożliwa do wykonania samodzielnie. Można ją wybrać, korzystając z usług tartaku. W tym przypadku drewno powinno mieć wilgotność nie większą, niż 20%. I trzecią z dostępnych opcji jest impregnacja ciśnieniowa, w której to nasącza się drewno impregnatem solnym pod wysokim ciśnieniem. Takie rozwiązanie wykonywane jest w specjalnych urządzeniach nazywanych autoklawami. Spośród wszystkich trzech, jest ona najskuteczniejsza, bowiem wnika w drewno najgłębiej. Taką metodą można impregnować drewno mające do 30% wilgotności.

drewno systemowe

Jakie impregnaty zastosować?

Skoro już wiemy, jakie są metody impregnacji, to bez wątpienia kluczowe znaczenie ma także i zwrócenie uwagi na preparaty, które do takiej impregnacji się wykorzystuje. Ich wybór jest naprawdę duży. Co więc będzie stanowiło bardzo dobry produkt? Na jaki impregnat warto zwrócić szczególną uwagę? Jedni wybierają impregnaty uniwersalne do wszystkiego, inni skierowane typowo na konkretne działanie.

Preparaty uniwersalne to solne produkty, które chronią drewno przed ogniem, a przy wykorzystaniu także i biocydów, stanowią ochronę przed grzybami i owadami. Inne, to typowe preparaty przeciwogniowe, które powstały na bazie soli, bądź też preparaty biobójcze, które chronią drewno przed owadami, jak również i przed rozwojem grzyba.

A może impregnacja bez zastosowania chemicznych rozwiązań?

Tak, taka jest możliwa, a wszystko to dzięki suszeniu i struganiu. Jak wygląda taki proces? Drewno musi zostać wysuszone komorowo – szybko i w temperaturze 75 stopni Celsjusza, a następnie konieczne jest wykonanie jego czterostronnego strugania. Wysoka temperatura niszczy grzyby i owady, a strugane i fazowane kanty drewniane są odpowiednio zabezpieczone przed ogniem.

Odpowiednie warunki do przeprowadzenia impregnacji

Oprócz wyboru odpowiedniego impregnatu, a także i oprócz zastosowania konkretnej metody impregnacji, niezwykle ważnym elementem, jaki na pewno należy mieć na uwadze jest zapewnienie temu procesowi jak najlepszych warunków. O ile prace takie wykonywane są w tartaku, o tyle mamy pewność, że cała procedura będzie wykonana na najwyższym poziomie i z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Jeśli jednak chcemy wykonać takie zadanie samodzielnie, wówczas należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki. O czym więc koniecznie należy pamiętać? Na pewno o tym, by pokrywanie drewna impregnatem odbywało się w temperaturze 5 – 30 stopni Celsjusza. Zarówno niższa, jak również i wyższa z pewnością nie będzie sprzyjać prawidłowemu wykonaniu tego zadania. Trzeba więc koniecznie śledzić pogodę, by móc odpowiednio ,,wbić się” w okienko pogodowe. A co w przypadku impregnacji wewnątrz budynku? Tutaj pod względem pogody mamy duże ułatwienie. Należy jednak pamiętać o tym, by na czas przeprowadzania impregnacji opuścić budynek, aż do czasu usunięcia specyficznego zapachu, jaki może być dla człowieka szkodliwy. Jeśli więc dom nie jest jeszcze użytkowany, należy poczekać z przeprowadzką. Jeśli zaś w nim mieszkamy, konieczne będą tutaj przymusowe wakacje.

Jedno jest pewne – dom drewniany to jak najbardziej warta wyboru inwestycja absolutnie dla każdego. Aby jednak mogła ona być obiektem niezniszczalnym na długie lata, impregnacja drewna konstrukcyjnego stanowi element podstawowy, jaki należy mieć jeszcze przed budową na uwadze.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów