Jedną z kwestii, których dotyka się zdecydowanie najczęściej przy poruszaniu się w obrębie tematyki domów drewnianych jest to, jak szybko są one w stanie powstać. Najczęściej zestawia się je z ich murowanymi – i obecnie popularniejszymi – odpowiednikami, dochodząc do prostego wniosku: domy drewniane powstają znacznie szybciej. Ile dokładnie czasu trwa cały proces i od czego może on zależeć? Te wszystkie kwestie postaramy się opisać w naszym dzisiejszym wpisie.
Faza projektowa – ile może ona trwać?
Zanim w ogóle podejdzie się do budowania domu z drewna, należy zaopatrzyć się w jego projekt, który w jak największym stopniu wpisze się w nasze oczekiwania i wymagania względem budynku, w którym w przyszłości będziemy mieszkać. Faza projektowa zależy w pełni od tego, jak wybredni jesteśmy i z usług jakiego projektanta korzystamy. Sprawność przebrnięcia przez nią to zwykle kwestia kilku tygodni, zależnie od tego, jak sprecyzowany plan na własny dom się posiada i jak długo trzeba się namyślać, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Faza projektowa nie zakłada oczywiście rozpoczęcia żadnych prac na budowie. To faza czysto teoretyczna, w wyniku której powstaje projekt. Dopiero na jego podstawie, trzymając się wytycznych ustalonych przez projektanta w konsultacji z nami, powstanie nasz budynek.
Nie trzeba projektować własnego domu od podstaw – można kupić już gotowy projekt, przygotowany czy to dla innej osoby (nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by odkupić go od niej), czy też do ogólnego stosowania. Nasza firma sama opracowała kilka własnych projektów, celując w gusta i potrzeby kilku grup inwestorów. Warto się im przyjrzeć – zwłaszcza że powstawały od zera pod okiem prawdziwych profesjonalistów i zostały już wielokrotnie wykorzystane przez naszych klientów (można fizycznie zobaczyć, jak prezentują się „w akcji”).
Czas trwania budowy domu z drewna
Zdecydowanie najciekawszy dla osób zainteresowanych wybudowaniem domu z drewna okazuje się być czas jego właściwej budowy i już na początku można śmiało stwierdzić, że w każdej możliwej opcji bije on na głowę ten, w którym powstają domy murowane (w ich przypadku to kwestia od pół roku do roku, przy dobrych wiatrach). Wiele w nim zależy od bardzo różnych, często indywidualnych aspektów. Wpływ na niego mają między innymi:
- sposób powstawania – istnieją domy, które powstają w całości na działce klienta (na przykład domy z bali) – istnieją też te, które powstają w większej części w fabryce (to tak zwane domy prefabrykowane); te ostatnie stawiane są znacznie szybciej – na miejscu budowy dokonuje się zaledwie ich montażu;
- projekt domu – im bardziej skomplikowany jest projekt domu drewnianego, tym dłużej zajmuje jego przygotowanie; nie jest tu mowa o pomieszczeniach w klasycznej bryle prostokąta czy kwadratu, ale o konstrukcjach bardziej nietypowych, wymagających od firmy zajmującej się budową większej (a zatem i dłuższej) pracy; wiele do powiedzenia ma też rozmiar całego domu – im większy, tym dłuższy czas przygotowywania jego elementów; najlepiej jest tu posłużyć się gotowym projektem firmy budującej domy drewniane – nie dość, że jest on sprawdzony, to najczęściej jego elementy firma ma już gotowe – to z kolei pozwoli skrócić czas powstawania do minimum;
- firma odpowiedzialna za postawienie – jeśli postawimy na usługi profesjonalistów, takich jak nasza firma, możemy liczyć na ich terminowość i doświadczenie, które umożliwi im pracę sprawną i po prostu szybką, przy zachowaniu jej jakości.
Zawsze krótszy czas budowy domu z drewna wynika przede wszystkim z faktu, że powstaje on na bazie suchej technologii stawiania, a kolejne jego elementy są łączone gwoździami i spawami. Samych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych jest tutaj niewiele, a te, które się stosuje są nie tylko tanie, ale i łatwo dostępne. Budowa nie ma więc szans w żaden sposób się opóźnić, a najdłuższym jej elementem jest tworzenie fundamentów – jeśli te w konkretnym przypadku będą w ogóle potrzebne. Bardzo często domy drewniane buduje się przez łączenie konkretnych elementów (ścian, podłogi, wiązarów i innych) w całość. Wtedy też zazwyczaj owych fundamentów nie wymagają.
Co najistotniejsze, domy drewniane można stawiać i modernizować o każdej porze roku. Podczas gdy ich murowane odpowiedniki muszą „przezimować” w stanie surowym, te drewniane można wykonać w całości w okresie zimowym.
Można śmiało uogólnić, że większość domów z drewna stawia się maksymalnie w trzy miesiące, przy tym zazwyczaj mamy tu do czynienia z okresem od dwóch do czterech tygodni. Co jednak najważniejsze, na wprowadzenie się do tego typu domu nie trzeba czekać, jak to jest w przypadku domu murowanego. Proces więc został skrócony do trzech etapów: projekt, budowa, wykończenie. Bezpośrednio po nich można już zacząć zadomawianie się.
Podsumowanie
Wykonane z drewna domy są w stanie powstać w czasie znacznie krótszym od tego, w którym stawiane są domy murowane – ich stawianie zajmuje maksymalnie trzy miesiące. Nic więc dziwnego, że to one cieszą się obecnie znacznie większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Oczywistym jest bowiem fakt, że po zainwestowaniu pieniędzy w dom chcemy jak najszybciej się do niego wprowadzić. Domy drewniane właśnie to umożliwiają.