Domy szkieletowe z roku na rok zyskują coraz większe rzesze zadowolonych odbiorców. Ludzie widzą w nich potencjał, a ogrom zalet, jakie one za sobą niosą, okazuje się być kluczem do ich sukcesu. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć nieco bardziej historię domów szkieletowych, pragnąc pokazać, jak bardzo zmieniły się one na przestrzeni lat. Te, które widzimy dziś znacząco się bowiem różnią od tych sprzed kilkunastu lat wstecz. Warto więc zobaczyć, skąd się wywodzą i jakie w nich nastąpiły rewolucje.
Pierwsze drewniane budowle
Patrząc na drewniane domy, najstarszą budowlą drewnianą jest świątynia Ise w Japonii, która zbudowana została w 690 roku. Niewiele można na jej temat powiedzieć, ale z pewnością jako konstrukcja drewniana stanowi najstarszą formę istniejącą na świecie. Patrząc na upływ czasu i jej dalszą obecność, można jedynie wnioskować, jak mocnym to materiałem jest takie drewno i jak dużą potrafi zagwarantować stabilność. Co istotne, postawienie takiej budowli gwarantuje sztywność i utrzymanie konstrukcji bez użycia gwoździ. Jak więc łączono elementy? Używano do tego zagęszczonych ścian i poręczy, tak, aby odpowiednio połączyć ze sobą słupki oraz belki.
Jeśli chodzi o XIX wiek, domy z drewna w sposób szczególny cenione były wśród Amerykanów. Domy budowane wykorzystywały drewno konstrukcyjne, które do dziś widoczne jest czy to w piwnicach czy też na strychu. Te domy już wtedy były lekkie, ale jednocześnie i bardzo stabilne. Dziś tworzenie domów szkieletowych opiera się na tworzeniu gotowych szablonów, które produkowane są przez maszyny, a następnie składane są one w jedną całość.
Dlaczego drewno to dobry materiał budowlany?
Jest to przede wszystkim naturalny produkt, którego nie trzeba wytworzyć, ale który po prostu otrzymujemy z natury. Wymaga on minimalnej energii, aby można go było wykorzystać jako materiał budowlany. Wraz z jego wzrostem, drewno pochłania dwutlenek węgla i ten węgiel przechowuje w komórkach. W momencie spalania drewna uwalnia ono taką ilość węgla, jaka równa jest węglowi, które już zostało wchłonięte. Co to oznacza? Jest to materiał neutralny względem węgla, co czyni go tak doskonałym produktem. Jest to surowiec odnawialny, w pełni ekologiczny, a do tego stosunkowo tani, co sprawia, że tworzone domy szkieletowe z jego wykorzystaniem cieszą się tak dużym powodzeniem na rynku i wybiera taką opcję coraz większa grupa klientów. Co jeszcze przemawia za drewnem? Na pewno współczynnik przepuszczania ciepła, który jest w stanie osiągnąć znacznie lepsze wartości U, niż inne materiały.
Domy szkieletowe dziś
W chwili obecnej domy szkieletowe w swoim wyglądzie i zastosowaniu zdecydowanie różnią się od tych, jakie znane były jeszcze kilkanaście lat temu. Typowa ściana składa się między innymi z wodoodpornej membrany odpowietrzającej, z płyty osłonowej, a następnie z zasadniczej konstrukcji drewnianej. Następnie tworzą ją bariery parowania i wewnętrzna wykładzina z płyt gipsowo – kartonowych. Jeśli chodzi o samą izolację, ta umieszczona jest między słupami konstrukcji drewnianej, wypełniając jednocześnie grubość ścianki zewnętrznej. W zależności od grubości izolacji, jaką chcemy zastosować, taką też należy dopasować do tego grubość ściany zewnętrznej.
Czym pokryte są ściany zewnętrzne? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego życzy sobie sam klient. Te mogą być pokryte murem z cegły lub z kamienia, dzięki czemu w wyglądzie przypominają one nieco domy konwencjonalne. W przypadku zaś materiałów okładzinowych wybrać można między innymi: płytki, deski elewacyjne, a także gonty z drewna, własne oprawy okładzinowe, jak również i bardzo popularne wykończenie tynkiem. W domach szkieletowych najpierw tworzona jest podłoga, która to składa się z drewnianych belek i podłoża. Na niej kształtuje się ściany zewnętrzne. Nad całością takiej konstrukcji robione jest drugie piętro lub dach.
Inwestycja w domy szkieletowe
Bez wątpienia kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej firmy, która tworzy konstrukcje szkieletowe. Tylko i wyłącznie współpraca z profesjonalistami, jest w stanie zagwarantować nam najwyższą jakość usług i pełne zadowolenie. Choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło w kwestii wyglądu, jak również i samej budowy, to dziś takie domy szkieletowe są prawdziwą potęgą. Ich postawienie jest możliwe w zaledwie dwa dni, a stworzenie domu w stanie deweloperskim, dobra firma wykona już w 14 dni.
Bez wątpienia każdy, kto tylko zdecyduje się na taki dom szkieletowy, będzie w pełni zadowolony i usatysfakcjonowany dokonanym wyborem. Najważniejsze jest to, by postawić na profesjonalizm, a wtedy na pewno całość inwestycji okaże się być strzałem w dziesiątkę. Na finalny efekt wpływ ma wiele czynników – konkretny projekt, dobór najlepszych materiałów, wiedza i doświadczenie firmy, która w tym właśnie się specjalizuje. Jeśli te wszystkie elementy zostaną połączone w jedną całość, tego typu dom będzie spełnieniem marzeń absolutnie każdego.