Jeszcze do nie tak dawna domy z drewna wydawały się abstrakcją i czymś, co każdy kojarzył z przeszłością, czymś nietrwałym i przestarzałym. Choć już wtedy było to nieprawdą, dziś – za sprawą nowoczesnych technologii, które uczyniły domy drewniane wręcz wspaniałymi, ale też za pośrednictwem reklamy – domy tego typu znów wróciły do łask i stają się coraz popularniejsze. Widać to chociażby po nowo powstających w całej Polsce inwestycjach. Czy jednak domy tego typu są trwałe? Jak wygląda kwestia ich gwarancji? To właśnie ten temat poruszymy w naszym dzisiejszym wpisie.
Gwarancja na dom z drewna – na ile możemy liczyć?
Bardzo rzadko kiedy mówi się o gwarancji w kontekście domów – oczywistym jest bowiem fakt, że są one czymś trwałym i z samych swych założeń wieloletnim, mogącym przetrwać nawet kilka pokoleń. Mimo wszystko jednak producenci domów drewnianych w większości zapewniają swoim klientom gwarancję na powstałe za ich sprawą produkty. Jest ona o tyle ważna, że technologia HBE, na bazie której powstają, jest jeszcze dość świeża i nie została jeszcze poddana próbie pokoleń. Choć w Niemczech czy Skandynawii stosowana jest od kilkudziesięciu lat, dla wielu może to być zbyt słabym wyznacznikiem trwałości.
Większość producentów domów z drewna zapewnia swoim klientom od dziesięciu do piętnastu lat gwarancji. Zdarzają się jednak na rynku firmy, zazwyczaj bardzo doświadczone i po prostu pewne jakości wykonywanych przez siebie budynków, które dają jej więcej. Domy HBE na przykład w pełni wykorzystuje maksymalną możliwą (w kwestii prawa polskiego) gwarancję, która jest ważna aż trzydzieści lat. To właśnie z usług tego typu firmy powinniśmy skorzystać chcąc być pewnymi tego, w co inwestujemy bądź co bądź duże pieniądze.
Co obejmuje gwarancja na dom z drewna?
Gwarancja dawana przez wybranych producentów domów z drewna obejmuje zwykle wszystko to, co składa się na ich konstrukcję. Mowa tutaj zarówno o elementach prefabrykowanych, jak i o tych, które powstają już na miejscu budowy, ale też o takich aspektach, jak chociażby ognioodporność. Można na nią zatem liczyć w przypadku wystąpienia niemal dowolnych problemów z domem, ale tylko takich, za które my sami nie jesteśmy odpowiedzialni. Gwarancja nie aplikuje się zatem w przypadku uszkodzeń typowo mechanicznych lub takich, które wynikają z naszego rażącego zaniedbania przy eksploatacji tego typu domu.
Warto wspomnieć: domy z drewna rzadko kiedy ulegają jakimkolwiek uszkodzeniom. Wielu ekspertów uważa ich konstrukcję za solidniejszą niż tę zastosowaną w… budynkach murowanych. Dlatego właśnie gwarancja często traktowana jest jako zbędny dodatek. Potwierdza jednak pewność firmy co do oferowanych przez siebie produktów.
Czy gwarancja na dom z drewna jest nam potrzebna?
Gwarancja jest czymś, do posiadania czego przyzwyczailiśmy się i czego większość z nas oczekuje przy zakupie czegoś nowego, nieużywanego – a takim z pewnością można nazwać dom z drewna. Kwestią sporną jest jednak jej przydatność. Czy bowiem budowniczy, którzy stawiają dom murowany taką gwarancję dają? To dość niespotykane. Czy którykolwiek z nich, nawet dając ją, po kilkudziesięciu latach zgodzi się honorować jej zapisy i naprawiać usterki, które mogły powstać wcale nie za jego sprawą? No właśnie, nie bardzo.
Mimo wszystko jednak producenci domów drewnianych wyszli z inicjatywą gwarancji, a jej standard (10-15 lat) czy absolutnie górna, osiągana wyłącznie przez najlepsze firmy granica (30 lat) służą temu, aby klienci mogli spać spokojnie i mogli mieć pewność tego, że ich budynek będzie stał w nienaruszonej formie. Pewność, którą i bez gwarancji mogliby mieć – taka jest bowiem technologia, na bazie której powstają domy czy to szkieletowe, czy też z bali. Czy zatem gwarancja jest nam potrzebna? W praktyce – nie. Mimo wszystko jednak bardzo dobrze, że firmy produkujące domy z drewna ją oferują – to dodatkowe potwierdzenie ich jakości, mogące służyć przekonaniu tych niezdecydowanych do zainwestowania.
Podsumowanie
Mimo że sama technologia, na bazie której powstają współcześnie producentów domów z drewna jest godna zaufania i niewymagająca żadnego dodatkowego buforu bezpieczeństwa, producenci tego typu domów najczęściej oferują swoim klientom dostęp do dłuższej lub krótszej gwarancji, która obejmuje wszystko to, co mogłoby pójść nie tak właśnie w kontekście technicznej strony konstrukcji, a co mogłoby się ujawnić na przestrzeni lat. Mimo tej gwarancji jednak powinniśmy postawić wyłącznie na firmę, która cieszy się renomą na polskim rynku, a która rzeczywiście zna się na rzeczy i jest w stanie pochwalić się szerokim portfolio zrealizowanych inwestycji. Choć gwarancja jest w stanie dodatkowo poświadczyć o jakości dostarczanych przez nią produktów (w tym przypadku domów i wszystkich elementów służących ich budowie), to właśnie zadowoleni klienci są tutaj znacznie bardziej wiarygodni. Zainwestujmy więc w profesjonalistów pokroju firmy Domy HBE, a będziemy mogli spać spokojnie – nie tylko ze względu na trzydziestoletnią gwarancję, ale na jakość tysięcy zadowolonych klientów.