pl de gb

Etapy budowy domu z drewna

Przystępując do budowy domu z drewna musimy mieć świadomość tego, że nie powstaje on z dnia na dzień, a wymaga on dużych nakładów pracy. Ta z kolei przebiega etapami, logicznie uporządkowanymi, mającymi na swoich barkach zadanie uczynienia powstającej konstrukcji nie tylko przytulną, ale i solidną, bezpieczną oraz niesprawiającą żadnych problemów w czasie jej wieloletniej eksploatacji. Takiej, która będzie – po prostu – naszym domem. Zapraszamy do przyjrzenia się uproszczonemu opisowi wszystkich etapów budowy takiego domu – od absolutnych podstaw, po gotowy do ostatecznego urządzenia i zamieszkania twór.

Etap pierwszy – stan zerowy

Każdy z nas doskonale wie, że podstawą każdego z domu – również tego z drewna – są solidne fundamenty, gwarantujące korzystanie z budynku przez setki lat i wiele pokoleń. Na tym etapie:

  • Przygotowujemy teren, na którym powstanie budynek, wraz z wytyczeniem jego konturów i koniecznie usunięciem ziemi roślinnej wraz z wszelkimi resztkami roślin, które mogłyby powodować powstawanie pleśni.
  • Tworzymy wykopy ziemne oraz przygotowujemy ławy fundamentowe i zbroimy je.
  • Dokonujemy izolacji poziomej ścian fundamentowych za pośrednictwem papy termozgrzewalnej.
  • Układamy ściany fundamentowe za pośrednictwem bloczków betonowych.
  • Wykonujemy zagęszczenie podsypki fundamentowej oraz rozprowadzamy niezbędne części instalacji kanalizacyjno-wodnej.
  • Tworzymy wylewkę, pamiętając o warstwach izolacji cieplnej i przeciwwodnej.
  • Ustawiamy kotwy stalowe i tworzymy schody zewnętrzne.
Domy z drewna klejonego

Etap drugi – stan surowy (otwarty)

Na drugim etapie całego procesu konieczne jest opracowanie i wykonanie szkieletu całego budynku, wraz z podłogami, które posłużą jako platforma robocza (zwłaszcza w przypadku kolejnych kondygnacji domu). Warto zwrócić przy tym uwagę na rodzaj drewna, po jakie sięgniemy – najczęściej korzysta się tu z sosny klasy II, koniecznie zaimpregnowanej w sposób głęboko penetrujący, bez jakichkolwiek oznak choroby (sęków, pęknięć czy zasinień). Musi też być wysuszone i frezowane.

  • Pod konstrukcję szkieletową kładziemy izolację, mającą na celu zapobieganie wilgoci.
  • Montujemy podstawę konstrukcyjną bazującą na ustawionych wcześniej kotwach stalowych.
  • Łączymy ściany zewnętrzne z podstawą konstrukcyjną.
  • Obijamy ściany zewnętrzne, zazwyczaj płytą OSB.
  • Montujemy belki stropowe, a także mocujemy ich stężenia i wykonujemy oczep właśnie na nich.
  • Montujemy więźbę dachową, a pod połacią dachową budujemy kominy (najczęściej z cegły klinkierowej).
  • Układamy podłogę na poddaszu, przynajmniej w jego części użytkowej, oraz wykonujemy ścianki działkowe na wszystkich kondygnacjach.

Etap trzeci – stan surowy (zamknięty)

W etapie trzecim tworzone są wszystkie elementy budowlane mające umożliwiać przeprowadzenie prac wykończeniowych. Mowa tutaj przede wszystkim o montażu elementów, jak okna czy drzwi, ale też ścianki działowe.

Na początku konieczne jest ułożenie izolacji na ścianach zewnętrznych, mającej na celu izolować wiatr pochodzący z zewnątrz. Montujemy okna i drzwi zewnętrzne, a także pokrywamy dach w sposób, jaki wcześniej sobie zaplanowaliśmy. Wykonujemy też elewację, nie zapominając też o warstwie izolacyjnej. Montujemy parapety, rynny i rury spustowe, a także przeprowadzamy instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, wieńcząc tym samym prace nad zasadniczą częścią domu.

Etap czwarty – stan deweloperski

Na ostatnim etapie budowy domu z drewna przystępujemy do wykańczania jego wnętrza. Możemy jej dokonać samodzielnie, albo przy skorzystaniu z usług profesjonalistów – zanim jednak się za to zabierzemy, pamiętajmy, że wykończenie to nie tylko prace nad aranżacją, ale też ostateczne działania w zakresie czysto technicznym. Musimy wykonać schody wewnętrzne, w końcu wyposażając je również w poręcze i tralki (to jednak może poczekać). Bardzo ważna jest także wewnętrzna izolacja termiczna, najczęściej wykonywana z wełny mineralnej. Pamiętajmy też o instalacji gazowej i montażu elewacji wewnętrznej (zadbajmy o to, aby ta w łazience powstała z wodoodpornej płyty G/K). Ważne są też parapety wewnętrzne.

Dom z drewna wymaga również odpowiedniego zakonserwowania – pomalujmy więc elewację zewnętrzną, dwukrotnie pomalujmy ściany i sufity (koniecznie odpowiedniej jakości lakierem do drewna). Dopiero wtedy możemy przystąpić do zadbania o takie elementy, jak:

  • deska podłogowa lub parkiet, najczęściej przy użyciu paneli, które można ułożyć samodzielnie bez większego problemu,
  • ułożenie płytek i terakoty – z tym powinniśmy poczekać przynajmniej sześć tygodni od wylania wylewki samopoziomującej (poleca się nawet dwa miesiące zwłoki),
  • armatura – montaż wanny czy prysznica, toalety i umywalki, ale też zlewu w kuchni,
  • osprzęt elektryczny, a zatem taki, który zadba o oświetlenie całego domu, ale też dostęp do prądu w każdym pomieszczeniu,
  • drzwi wewnętrzne – o ile niektóre pomieszczenia możemy chcieć zostawić otwarte, większość będziemy chcieli odgrodzić właśnie takimi drzwiami.

Po tych wszystkich podstawach powinniśmy ostatecznie sprawdzić szczelność instalacji oraz prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych – dopiero wtedy możemy inwestować w meble i… wprowadzać się.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów