Drewno klejone jest bez wątpienia ewenementem, jeśli w grę wchodzi materiał budowlany. Ma ogromną przewagę nad drewnem litym, ale jest również i zdecydowanie lepsze od stali, żelbetu, jak również aluminium i betonu. Wykorzystać można je do bardzo wielu projektów. W sposób szczególny stanowi ono doskonały materiał do wykonania z niego więźby dachowej.
Dlaczego warto postawić na drewno klejone warstwowo do więźby dachowej?
Zalet zastosowania drewna klejonego warstwowo przy tworzeniu więźby dachowej jest bardzo dużo. Pierwszym elementem jest na pewno aspekt ekologiczny. Drewno jak wiadomo jest materiałem naturalnym, które wykazuje doskonałe parametry izolacyjne. Zarówno do produkcji, jak również i do samej eksploatacji wykorzystuje się mniej energii, w porównaniu do jakiegokolwiek innego materiału. Drugą z rzeczy jest jego wytrzymałość. Jest ono lekkie, ale jednocześnie i niezwykle sztywne, co sprawia, że jest tak bardzo wytrzymałe, pozbawione niemal wszelkich wad, umożliwiające uzyskanie dużych rozpiętości, bez konieczności stosowania podpór pośrednich. Jest ono długowieczne. Wystarczy spojrzeć na budynki, które są kilkudziesięcio, a nawet i kilkuset letnie, by zobaczyć, że one nadal stoją, wyglądają dobrze i spełniają jako obiekty swoją rolę doskonale. Dzięki drewnie, które jest klejone warstwowo, ta ich długowieczność może być jeszcze lepsza. Kolejną, ogromną zaletą, jaka z pewnością przemawia w sposób szczególny, to przede wszystkim mniejsze koszty, jak również i czas produkcji. Dzięki konstrukcjom z drewna klejonego możemy budować obiekty mające bardzo duże rozpiętości, bez konieczności tworzenia podpór pośrednich. W ten sposób zyskujemy nie tylko lepszą nośność obiektu, ale również i niższe koszta stawiania takich budynków. Drewno klejone, to także i lepsze zabezpieczenie biologiczne, jak również i jego ognioodporność.
Więźba dachowa – najlepsza inwestycja
Chcąc napisać, czym dokładnie jest więźba dachowa, z pewnością najłatwiej jest określić ją mianem stelażu dachu, który to przenosi obciążenie z pokrycia dachowego. Sama konstrukcja więźby musi być bardzo dobrze przemyślana dla każdego obiektu, tak, aby zapewnić trwałość budynkowi, odpowiednio przyjąć obciążenie, a do tego umożliwić zastosowanie odpowiednich rozwiązań, gdy będziemy chcieli na przykład zagospodarować poddasze. Stopień trudności, cena i czas wykonywania więźby dachowej z drewna klejonego zależy od specyfikacji danego dachu. Wiadomo bowiem, iż zupełnie inaczej będzie to wyglądało w przypadku prostych konstrukcji, gdzie są dachy dwuspadowe, a inaczej w projektach, w których pojawiają się łuki, wieże czy dymniki.
Co wchodzi w skład więźby dachowej?
Na więźbę dachową składa się kilka elementów. Są to między innymi wieniec, murłata, krokiew, płatew, kleszcze, a także wiązar, stolec, zastrzał, miesz, wieszak, krzyżulec, podciąg i oczywiście wiatrownica i nakład. Każdy z elementów odgrywa niezwykle ważną rolę i każdy ma duże znaczenie dla całości więźby dachowej. Zastosowanie tutaj drewna klejonego warstwowo stanowi najlepszą z możliwych inwestycję do zastosowania w każdego rodzaju obiekcie.
Jakie więc zadania pełnią poszczególne elementy więźby? Wieniec jest zabezpieczeniem ścian budynku przed rozsunięciem lub przewróceniem. Murłata ma za zadanie przenosić obciążenie z więźby na ściany, a sama krokiew jest miejscem, do którego przymocowane są łaty oraz płatwie, gdzie dalej przytwierdza się pokrycie dachowe. Sam płatew jest elementem konstrukcji dachu, który to ułożony musi być równolegle do kabiny dachu. Kleszcze łączą dwie sąsiednie ramy stolcowe w więzarach płatwiowo – kleszczowych, a sam wiązar jest elementem nośnym konstrukcji dachu, którego zadaniem jest przenoszenie obciążenia na podpory główne. Jeśli chodzi o stolec, ten stanowi formę drewnianego słupa, zastrzał, to drewniana belka w konstrukcjach szkieletowych, a miecz to ukośna belka. Sam wieszak to pionowy element wiązara wieszakowego, z kolei krzyżulec to element ukośny w konstrukcji kratownicy. Wyróżnić możemy w więźbie dachowej także podciąg, który jest elementem konstrukcyjnym w postaci belki, będącej podporą dla stropu i wiatrownicę, która jest deską lub łatą, którą należy ukośnie przymocować do krokwi od spodu.
Wybór firmy tworzącej więźby dachowe
Bez wątpienia kluczowe znaczenie ma to, aby wybrać odpowiednią firmę, która wykonuje więźby dachowe. Ten element budynku, bez względu na to, czy mówimy o domu jednorodzinnym czy dużym obiekcie użytkowym, stanowi kluczowe znaczenie dla całości obiektu. Nie można tutaj szukać rozwiązań po kosztach, ale należy postawić na doskonałej jakości materiał oraz najlepszą ekipę fachowców, tak, aby móc uzyskać zamierzony efekt końcowy. Profesjonalna firma wybierze do tworzenia więźby bardzo dobrej jakości drewno klejone warstwowo, a następnie w odpowiedni sposób je wykorzysta, tak, aby stworzyć najlepszą z możliwych inwestycję.