W chwili obecnej drewno jest jednym z najczęściej wybieranych surowców na rynku, jeśli chodzi o branżę budowlaną. To naturalny materiał, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest doskonały pod względem estetycznym, jest trwały, mocny, a do tego wykazuje bardzo dobrą izolację akustyczną. Aby otrzymać wytrzymałą konstrukcję na dziesiątki lat, wybór odpowiedniego tutaj drewna odgrywa wartość nadrzędną. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na dwóch rozwiązaniach: drewno lite i drewno klejone warstwowo. Zwrócimy uwagę na różnice, podobieństwa i zastosowanie, tak, aby móc wskazać, jaka opcja okaże się być dla klientów najlepsza.
Drewno lite a drewno klejone
Jednym z głównych elementów, na jakich na pewno należy w pełni się skupić, jest odpowiedzenie sobie na pytanie – czym jest drewno lite a czym drewno klejone warstwowo? Lite to w pełni naturalny surowiec, który pozyskuje się poprzez ścięcie drzewa. Ma ono fronty oraz boki o prostokątnym kształcie, a do tego różną długość. Wyróżnia się tutaj tarcicę średnią mającą od 0,9 do 2,3 metra długości i długą do 6,3 metra długości. Takie drewno dawniej wykorzystywane było jako główny materiał budowlany w branży do czasu, aż pojawiło się na rynku drewno klejone warstwowo. To łączy ze sobą drewniane lamele przy użyciu specjalnie przygotowanego do tego kleju. Jest ono niezwykle odporne na pęknięcia, jak również i wszelkiego rodzaju odkształcenia. Może być wykorzystywane w najbardziej nawet newralgicznych miejscach. Musi mieć odpowiednią grubość i klasę wytrzymałości. Mając wybór, z pewnością większość inwestorów wybiera dziś właśnie taki rodzaj drewna, co związane jest z jego jakością. Stawiając bowiem budynek, nie szukamy inwestycji na chwilę, ale na długie lata, a żeby zapewnić mu długowieczność, potrzebny jest jak najlepszy materiał budowlany.
Zalety drewna litego
Patrząc na drewno lite, to cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, jak również i solidnością. Jest estetyczne, jeśli chodzi o aspekt wizualny, a do tego niezwykle ekologiczne, bo wyróżnia je pełna naturalność. Wykazuje ono wysoką sprężystość, dzięki czemu mamy pewność, że cała konstrukcja w pełni chroniona jest przed jakimkolwiek wykrzywieniem. Drewno lite jest suszone komorowo. Pozbawione jest ono wszelkich szkodników, a do tego nie zawiera pleśni i grzybów. Dzięki niemu możemy stworzyć obiekt, w którym uda nam się zachować jak najlepszy mikroklimat.
Zalety drewna klejonego warstwowo
Patrząc na ten rodzaj drewna, największą zaletą jest na pewno jest solidność, dzięki której uznawane jest ono za mocny materiał, określony niemal mianem niezniszczalnego. Jest dostępny w wielu rozmiarach oraz kształtach, dzięki czemu można idealnie dopasować go do konkretnej struktury. Takie drewno nie rozwarstwia się, dzięki czemu nie tworzą się przez nie mostki cieplne. Nie trzeba dodatkowo go impregnować, gdyż już na etapie produkcji jest ono odpowiednio zabezpieczone przed działaniem różnego rodzaju czynników. Ogromną zaletą jest na pewno i to, że jest ono ognioodporne, jak również lekkie, odporne na odkształcenia i doskonałe do zastosowania nawet w tych największych powierzchniowo obiektach budowlanych.
Jaki rodzaj drzewa powinniśmy wybrać?
Bez względu na to, czy zdecydujemy się postawić na drewno lite, czy też klejone warstwowo, w każdym przypadku niezwykle ważną rolę odgrywa drzewo, jakie zostanie wykorzystane do produkcji takiego drewna spełniającego się jako materiał budowlany. Najlepszymi są wysokogatunkowe wyroby z Polskich Lasów Państwowych. Tymi najbardziej popularnymi są sosna i świerk. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale także biologicznych i chemicznych. Zawierają żywicę, która chroni drewno przed zmianami w pogodzie w sposób znaczący. Co więcej, takie drewno jest łatwo dostępne i wykazuje bardzo dużą łatwość w obróbce. Zarówno sosna, jak i również i świerk mogą być wykorzystywane właśnie do tworzenia materiału w formie drewna litego lub warstwowo klejonego.
Kluczowym znaczeniem jest dobra jakość materiału i to od niej tak naprawdę zależy trwałość naszego budynku. Zdecydowanie lepszym okazuje się być drewno klejone warstwowo, bo jest ono tak perfekcyjnie przygotowane, iż trudno byłoby mówić tutaj o jakichkolwiek wadach. Drewno klejone wykazuje lepsze właściwości mechaniczne, jest odporne na działanie różnego rodzaju czynników. Lite jest bardziej podatne na uszkodzenia, deformacje czy zagrożenia biologiczne. W każdym jednak przypadku kluczową rolę odgrywa dobry surowiec i to właśnie na nim należy w pełni się skupić, by tworzona konstrukcja spełniała nasze oczekiwania w pełni. W żadnym wypadku nie powinno się na takim wyborze oszczędzać. Im lepszy materiał, tym większe zadowolenie na lata. Czyż więc nie na tym właśnie każdemu z nas powinno zależeć? Warto skupić się na dobrym dostawcy drewna, a następnie wybrać firmę, która wykorzystując je, stworzy najlepszy z możliwych obiekt o konstrukcji drewnianej.