pl de gb

Drewniany dom a gryzonie

Bez wątpienia myszy i gryzonie są największą zmorą dla drewnianych domów. Szkodniki te potrafią spowodować naprawdę wiele szkód dla właścicieli takich obiektów. Odpowiednie zabezpieczenie domu, jeszcze na etapie jego powstawania, to jeden z kluczowych elementów, które należy mieć na uwadze. Walka z gryzoniami nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jakby mogło się wydawać. Te pragną w okresie jesieni i zimy ciepłego schronienia, a więc są w stanie zrobić naprawdę bardzo dużo, by osiągnąć swój cel. W jaki więc sposób zabezpieczyć drewniany dom przed atakiem gryzoni?

Środki ochrony pasywne

Wykorzystując pasywne środki ochrony, te tworzone są jeszcze przed powstawaniem budynku, jak również i w trakcie samej budowy. Im lepsze zastosuje się tutaj rozwiązania, tym większą dają one gwarancję ochrony przed inwazją gryzoni. Co warto więc zastosować? Na pewno bardzo dobrym wyborem będzie siatka, jako stalowa konstrukcja wykonana z drutu, z serią dodatkowo stworzonych małych komórek. Metoda ta jest najbardziej skuteczną, jeśli chodzi o wnikanie do wnętrza domu drewnianego szkodników. Grubość takiego drutu powinna wynosić co najmniej 2 mm. Drugą z opcji jest odpowiednie zabezpieczenie bloków izolacyjnych, które stanowią dla gryzoni doskonałe schronienie. Aby więc zastosować skuteczne rozwiązanie, najlepiej jest pokryć je specjalnym roztworem składającym się z wapna i boraksu. Takie bloki zwija się z uniwersalną izolacją. Należy pamiętać o tym, by powłoka była jak najbardziej gęsta. I trzecim z rozwiązań, które warto zastosować jest zainstalowanie monolitycznej żelbetowej płyty w podstawie domu, wypełniając ją jeszcze dodatkowo glinką ekspandowaną. To sprawi, że żaden z najbardziej nawet cwanych gryzoni, na pewno z taką barierą sobie nie poradzi.

Środki ochrony aktywne

Patrząc na aktywne metody ochrony przed gryzoniami, te stosuje się już w domach stojących, w których to na okres jesieni i zimy chcemy zastosować odpowiednie zabezpieczenie. Co więc stanowi dobry wybór? Na pewno wszelkie trucizny, które jako środki chemiczne niszczą wszelkie gryzonie, ale należy tutaj pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu terenu, tak, aby trutki nie dostały się w ręce dzieci i zwierząt domowych. Można zastosować także pułapki na myszy, które nie zabijają gryzoni, ale jedynie pozwalają je złapać i dalej wypuścić. Dobrą opcją są także odstraszacze, które działając ultradźwiękiem, powodują ucieczkę gryzoni. Tego hałasu nie słyszą ludzie, a dla myszy czy szczurów to dźwięki, które działają na ich układ nerwowy doskonale.

drewniany dom a gryzonie

Odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien

Jednym z kluczowych też elementów, jakie należy mieć na uwadze jest zabezpieczenie okien, jak również i drzwi w domu z drewna klejonego tak, aby zapewnić odpowiednią szczelność. Wiadomo bowiem, że to właśnie w takich miejscach pojawiają się wszelkie możliwe szpary, przez które przeciśnie się każda mysz. Gryzonie te potrafią naprawdę wiele i są w stanie dostać się do wnętrza nawet przez takie otwory, których my sami na pierwszy rzut oka nawet nie dostrzegamy. Okna piwniczne dobrze jest zabezpieczyć dodatkowo metalową siatką, która będzie miała grube i gęste oczka. Jeśli chodzi o drzwi do piwnicy, te na okres jesieni i zimy dobrze jest zabezpieczyć metalową blachą, ale tylko wtedy, gdy z takich drzwi nie będziemy korzystać. Przed okresem jesieni warto dokładnie sprawdzić jakość i solidność przestrzeni okiennych i drzwiowych, a wszelkie pojawiające się niedoskonałości i szczeliny, od razu eliminować.

Odpowiednia jakość drewna

Kiedy rozpoczynamy budowę domu, podstawą jest zwrócenie uwagi na jakość materiału. Tylko odpowiednie drewno jest w stanie zagwarantować jak najlepsze właściwości, spełniając swoje zadania. Trwałość budynku, odpowiednia izolacja, a w tym również i ochrona przed gryzoniami. Chcąc zmniejszyć koszty, wybierając drewno słabszej jakości, w bardzo szybkim czasie pojawią się na nim niedoskonałości, a te są idealnymi, by stworzyć doskonałe warunki dla myszy, które z każdą barierą będą w stanie sobie wtedy poradzić.

Wybór odpowiedniej firmy tworzącej domy drewniane

Bez wątpienia domy drewniane to przyszłość. Stawianie takich budynków może dać ich właścicielom piękne wnętrze, dużą energooszczędność, a do tego ekologiczne rozwiązanie. Zawsze jednak wśród dziesiątek plusów można znaleźć i minusy, a gryzonie tym właśnie są. Warto więc mieć na uwadze fakt, by w odpowiedni sposób przestrzeń takiego budynku zabezpieczyć, aby myszy i inne stworzonka nie przysporzyły nam zbyt wielu kłopotów. Z odpowiednią firmą, na pewno uda nam się zyskać doskonale zabezpieczony dom, w którym to problem gryzoni nie będzie dla nas kłopotem.

Stawiając dom drewniany, uzyskać można dzięki niemu wiele korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że myszy i szczury, a także inne gryzonie kochają drewniane przestrzenie,w  których to mogą się schować. Aby więc zabezpieczyć swoją przestrzeń życiową, najlepiej jak tylko jest to możliwe, na pewno warto zastosować powyższe rozwiązania, a wtedy na pewno ten  jesienno – zimowym koszmar nie będzie stanowił dla nas problemu.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów