pl de gb

Dom HBE po skandynawsku

Tak zwane domy skandynawskie cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, zwłaszcza takie sięgające po system drewna klejonego warstwowo HBE. Tak, jak dużym zainteresowaniem się cieszą, tak wiele wątpliwości też wzbudzają – jak zresztą każda nowość, która próbuje się dosłownie zadomowić w naszym kraju. W naszym dzisiejszym wpisie skupimy się na wszystkich najważniejszych ich aspektach, poruszając kwestie poddawane pod największą wątpliwość, ale też prezentując wszystko to, co jest istotne w ich kontekście.

Domy HBE po skandynawsku – czyli jakie?

Domy skandynawskie to domy drewniane powstałe na bazie technologii szkieletowej, popularne właśnie w krajach Skandynawii (zwłaszcza w Szwecji i Norwegii), ale też w Kanadzie (stąd też ich inne określenie – domy kanadyjskie). W Skandynawii buduje się za ich pośrednictwem budynki mieszkalne oraz takie użyteczności publicznej. W Polsce z kolei dopiero rozwijają się i rozpoczynają swój podbój budownictwa mieszkalnego. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest fakt, że większość spośród ich elementów powstaje w fabryce producenta (jest prefabrykowane, jak to się fachowo ujmuje). Nie tylko przyspiesza to cały proces i umożliwia ich błyskawiczne stawianie (a właściwie montaż) na stworzonych uprzednio fundamentach, ale też jest gwarantem jakości i precyzyjnego wykonania.

Domy skandynawskie doskonale współpracują z technologią HBE, a zatem taką, która do powstawania najważniejszych ich elementów wykorzystuje drewno klejone warstwowo, z łączeniami wykonywanymi na podwójny pióro-wpust. Takie właśnie podejście zapewnia konstrukcji olbrzymią wytrzymałość.

Gwarantem solidności oraz odporności domów skandynawskich na warunki atmosferyczne są same regiony, w których owe domy cieszą się największą popularnością. Słyną one z bardzo niskich temperatur oraz tego, że stwarzają niezbyt przychylne warunki podobnym konstrukcjom. Te konkretne radzą sobie w nich doskonale.

skandynawskie domy hbe

Główne zalety domów HBE po skandynawsku

Inwestując w dom HBE po skandynawsku zazwyczaj jesteśmy przekonani co do przewagi jego zalet nad wadami (których zresztą jest stosunkowo niewiele). Większość z nich sprowadza się do mocno technicznej strony całego przedsięwzięcia, które:

  • nie wymaga prac na mokro, poza fazą stawiania fundamentów;
  • może być przeprowadzone w całości o dowolnej porze roku – również zimą, w trakcie mrozów;
  • przebiega niesamowicie szybko – cała budowa zajmuje zaledwie kilka miesięcy (zazwyczaj około trzech), a w technologii modułowej nawet… kilka dni (po przygotowaniu prefabrykatów);
  • nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych – domy skandynawskie są tanie – zwłaszcza porównując je z ich murowanymi odpowiednikami;
  • jest energooszczędne – nowoczesne technologie zastosowane przy budowie domów HBE po skandynawsku zapewniają im wysoką energooszczędność – nie dość więc, że domy te są tańsze to jeszcze zwracają się w oszczędnościach, zwiększających się w czasie ich eksploatacji.

Warto mieć na uwadze: choć domy skandynawskie posiadają mnóstwo zalet, mają też wady. Większość z nich wynika z naszego wyboru odnośnie firmy, która zajmie się budową tego naszego. Niedoświadczona może bardzo łatwo popełnić błąd mogący być katastrofalnym – zwłaszcza w kontekście kosztów całej inwestycji. Nie jest też trudno „przykombinować” na materiałach. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć się poprzez postawienie na firmę doświadczoną i solidną. Taką, jak Domy HBE, która stawia na najwyższej jakości materiały, a jednocześnie jest niesamowicie doświadczona w całej branży.

Dla kogo powstały skandynawskie domy w systemie HBE?

Skandynawskie domy drewniane powstałe na bazie systemu HBE są rozwiązaniem idealnym dla wszystkich tych, którzy nie dysponują dużym budżetem na inwestycję budowlaną, a chcą zamieszkać „na swoim”. Świetnie sprawdzają się również w przypadku osób, które pragną przeprowadzić się jak najszybciej i nie mają czasu na czekanie czy to na odpowiadającą pracom budowlanym pogodę, czy też na dostępność ekipy budowlanej (która swoją drogą potrafi się cenić – zwłaszcza w przypadku budownictwa klasycznego i murowanego). Są to wreszcie domy dla osób, które cenią sobie solidność i precyzję wykonania – obie te rzeczy są gwarantowane za sprawą podejścia do ich powstawania, zakładającego produkcję kluczowych ich elementów w fabryce. Tam o ową precyzję dbają nie tylko ludzie, ale i maszyny, dokładnie dopasowując każdą z części i tworząc wszystko pod stricte indywidualne zamówienie.

Podsumowanie

Skandynawskie domy HBE nabierają na popularności, a zwolennicy właśnie skandynawskiego kierunku mogą postawić na niego nie tylko pod kątem zastosowanej technologii, ale też pod względem ich wykończenia. Niezależnie jednak od tego, na jaki ich projekt się zdecydujemy i jak głęboko wejdziemy w mroźne klimaty krajów skandynawskich, przy ich budowaniu powinniśmy sięgnąć po firmę pokroju Domy HBE – solidną, profesjonalną i doświadczoną na naszym rodzimym rynku. Nie tylko wyjaśni nam ona cały proces w sposób kompleksowy, ale i zajmie się naszym domem z należytą troską, dostarczając go w formie, jakiej oczekujemy i na jaką liczymy.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów