Drewno klejone to budulec wysokiej jakości, stosunkowo mało u nas popularny. Przedstawiamy relację projektanta, a zarazem budowniczego, który zbudował dom z drewna klejonego i to w dodatku dom energooszczędny.
Dlaczego drewno klejone
Drewno klejone jest lekkie i ma znacznie wyższą wytrzymałość mechaniczną niż tradycyjna tarcica. Zdecydowałem się na pełną, sztywną drewnianą konstrukcję ścian nośnych. Nie mniej ważne było to, że drewno klejone jest materiałem ciepłym. Łącząc je ze stosownej grubości termoizolacją otrzymałem cieńsze o kilkanaście centymetrów przegrody o lepszych parametrach cieplnych niż ściany murowane o podobnej grubości. Nie bez znaczenia była również dobra izolacyjność akustyczna ścian. Struktura drewna klejonego powoduje, że jest ona na poziomie nieodbiegającym od technologii murowanych. Za wyborem drewna klejonego przemawiało także to, że nie jest ono w takim stopniu jak drewno tartaczne podatne na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia, nie pęka, nie skręca się. Zastosowanie drewna klejonego przyniosło także obniżkę kosztów budowy. To, co zaoszczędziłem na podstawowej konstrukcji, pozwoliło mi zastosować nietypowe rozwiązania z drewna, które z kolei podniosły koszty. Ale bilans wyszedł na zero
Drewniany dom energooszczędny
Moim celem było stworzenie przegród o współczynniku przenikania ciepła na poziomie domu pasywnego. Ale ponieważ zdecydowałem się na zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, a nie mechanicznej z odzyskiem ciepła, założeniem było zbudowanie domu energooszczędnego. Jego roczne zapotrzebowanie na energię końcową Ek wynosi 40 kW/m2. Zaprojektowałem dom dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, z garażem w bryle. Od strony południowej znajduje się główna część mieszkalna wymagająca najwięcej ciepła i światła, więc tu zastosowałem duże przeszklenia umożliwiające kontrolowane maksymalne wykorzystanie słońca. Od strony północnej są pomieszczenia najchłodniejsze – część gospodarcza, strefa wejściowa, a na piętrze część mieszkalna, która w przyszłości może być wykorzystana jako pracownia. Bryła północna stanowi dla głównej części mieszkalnej strefę ochrony przed chłodem i wiatrem wiejącym najczęściej z kierunku północno-zachodniego.
Dom na płycie fundamentowej
Moja działka znajduje się na terenie górniczym, ale na razie złoża nie są eksploatowane. Uzyskała I kategorię przydatności do zabudowy (teren pewny). Jednak w przyszłości ta klasyfikacja może zostać obniżona z uwagi na możliwe rozpoczęcie wydobycia węgla znajdującego się pod terenem inwestycji. To wymagało zastosowania konstrukcji odpornej na ewentualne obsunięcie się gruntu pod budynkiem. Płyta fundamentowa to jedno z bezpiecznych rozwiązań w takich warunkach. W momencie osłabienia lub przemieszczenia się gruntu przesunie się cała płyta, a konstrukcja domu pozostanie nienaruszona. Zaplanowałem wykonanie jej na warstwie niewysadzinowej grubości 60 cm z grubego zagęszczonego piasku. Taka poduszka z piasku tłumi drgania spowodowane ruchami podłoża. Żeby odseparować ją od pozostałych gruntów oraz zapewnić utrzymanie zaprojektowanego kształtu, została pokryta otuliną z mocnej geowłókniny o ciężarze minimum 200 g/m2.
Konstrukcja z drewna klejonego
Panele używane do budowy ścian są sklejane z cienkich lamelek wyselekcjonowanego i odpowiednio wysuszonego drewna. Przygotowuje się je na wymiar w fabryce. Grubość standardowej ściany nośnej to 10-12 cm, a stropów – 14-16 cm. Metr sześcienny drewna klasy GL24h waży 380 kg. Stabilność konstrukcji w systemie HBE jest bliższa stabilności technologii murowanych niż konstrukcji na przykład z bali. Konstrukcja z drewna klejonego jest też bardziej sztywna niż szkielet drewniany. Producent systemu deklaruje, że drewno użyte do produkcji paneli ma współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,13 W/(m.K). To jest bardzo dobry wynik jak na materiał do wznoszenia ścian. Oczywiście wymagają one ocieplenia. Zdecydowałem się na zastosowanie 22 cm styropianu i w ten sposób uzyskałem ścianę grubości 32 cm o współczynniku przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2.K). Dla porównania ściana dwuwarstwowa o podobnej grubości z pustaków poryzowanych lub betonu komórkowego ocieplona styropianem lub wełną mineralną będzie mieć współczynnik U zbliżony do wymaganego prawem 0,3 W/(m2.K).