pl de gb

Dom drewniany czy murowany?

Przed wieloma osobami, które chcą rozpocząć budowę domu stoi nie lada dylemat – postawić na dom drewniany czy może wybrać dom murowany? Problem ten stanowi trudną w podjęciu decyzję, gdyż wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, na czym nam zależy, na co chcemy postawić. Warto jednak skupić się na wadach i zaletach każdej z tych inwestycji, tak, by móc podjąć najlepszą z możliwych decyzję. W tym artykule chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na tym, jaka opcja może okazać się bardziej opłacalna i dlaczego właśnie tą konkretną warto wybrać. W grę wchodzi nasz wymarzony dom, a więc nic dziwnego, że stanowi to dla nas problem rangi światowej, prawda?

Fakty i mity na temat budowy

Budowa domu to jedna z największych inwestycji, na jakie stawia każdy z nas. Chcemy przestrzeń, która będzie idealna, wyjątkowa, klimatyczna i solidna. Szukamy rozwiązań, które byłyby w pełni idealne, a do tego jak najmniej kosztowne. Bardzo duży dylematem ostatnich lat jest to, czy wybrać tradycyjny dom murowany, czy może postawić na dom drewniany. Szukamy wad i zalet, zastanawiamy się, które informacje są prawdziwe, a które wyssane z palca.

Na temat domów murowanych i drewnianych krąży wiele faktów i mitów. Prawdą jest na pewno to, że domy murowane są mniej popularne już dziś niż drewniane i stawia na nie coraz więcej osób. Prawdą jest, że drewno stanowi doskonały izolator, jest mocne i solidne, mogąc stanowić najlepszą z możliwych opcję do wyboru. Nieprawdą jest, że konstrukcje drewniane są słabej jakości, nie są solidne i trwałe.

Utarło się przekonanie, że domy budowane w technologii tradycyjnej, a więc murowanej są najbardziej solidną inwestycją, której nie jest w stanie zniszczyć dosłownie nic. Tradycjonaliści więc, osoby, które nie poszerzają wiedzy i nie szukają nowoczesnych technologii, z pewnością więc na takie właśnie domy murowane stawiają. Ci zaś, którzy idą z duchem czasu i chcą postawić na nowoczesne rozwiązania, szukają, zdobywają wiedzę, dowiadują się wszystkiego, co oferuje nowy świat. Domy drewniane nie są jeszcze aż tak popularne, ale wzrasta świadomość ludzi, że ich wybór to inwestycja, która jest w stanie zadowolić każdego odbiorcę w 100%.

Blog

Trwałość inwestycji, czyli co będzie lepsze?

Jednym z kluczowych elementów, na jakie na pewno zwracamy uwagę jest trwałość budynku, bo ona świadczy o jego długowieczności. Jedno i drugie rozwiązanie spełnia swoje zadania wyśmienicie. W przypadku domów murowanych większe są możliwości działania, nawet w przypadku najbardziej nawet skomplikowanych projektów. Jeśli zaś chodzi o konstrukcje drewniane, mniej jest projektów gotowych, a wiele, nieco trudniejszych prac, których chciałby klient, wymaga większego zaangażowania i odpowiednich materiałów oraz technik budowy, co sprawia, że nie zawsze można otrzymać to, co się chce. Dokonując porównania, obydwa rozwiązania względem trwałości są do siebie podobne.

Czas budowy nieruchomości – czyli co będzie lepszym wyborem?

Jeśli chodzi o czas budowy domu, tutaj różnice są zasadnicze. Jeśli szukamy rozwiązania, które zagwarantuje nam zdecydowanie krótszy czas tworzenia danej nieruchomości, wówczas zdecydowanie dom drewniany wygrywa nad wszystkimi innymi. Domy drewniane mają zdecydowanie lżejszą konstrukcję, niż te murowane, a więc i to ma tutaj duże znaczenie. Co więcej, również i same fundamenty są dużo węższe, a co za tym idzie także i tańsze. Oprócz tych fundamentów, które są robotą mokrą, całość można wykonywać bez względu na porę roku. To też znacząco wpływa na szybkość działania. Nie ma tutaj znaczenia wiatr, nie ma znaczenia deszcz, śnieg czy mróz. Można działać cały rok. Dom drewniany w większości tworzony jest na hali produkcyjnej, a na miejsce przyjeżdża w gotowej konstrukcji. Domy murowane od początku tworzone są na placu budowy.

Cena budowy domu – co będzie tańsze?

Bez wątpienia kwestia kosztów, jeśli w grę wchodzi ten aspekt, odgrywa dla każdej osoby niezwykle ważną rolę. Wiadomo, iż jest to bardzo duża inwestycja. Wydajemy na nią wszystkie oszczędności, a do tego również i stawiamy na kredyty, które musimy potem spłacać latami. Nic więc dziwnego, że zależy nam na rozwiązaniach, które byłyby w pełni dla nas opłacalne.

Jeśli jednak chodzi o porównanie, trudno jest określić, która opcja byłaby dla nas tańsza. Wszystko bowiem zależy od projektu, od naszych oczekiwań, od  wielkości budynku, od preferencji. Drewno klejone jest stosunkowo drogie, co sprawia, że koszty są porównywalne do budowy domu murowanego. Szukając jednak odpowiednich firm i tańszych rozwiązań, oczywiście niekoniecznie kosztem gorszego drewna, na pewno te domy z drewna klejonego mogą stanowić zdecydowanie lepszą i bardziej opłacalną inwestycję.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, na pewno warto skupić się na kilku ważnych aspektach, dzięki którym na pewno uda nam się wybrać to, co będzie dla nas właśnie najlepsze i najbardziej odpowiednie. 

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów