pl de gb

Czy rośliny w drewnianym domu mają wpływ na wilgoć?

Kwestia wilgoci jest czymś, co interesuje każdą osobę chcącą zainwestować w domy drewniane. Wynika to przede wszystkim ze stereotypów, wiele spośród których zwraca uwagę na właściwości chłonące drewna. Nasuwają one na myśl tezę, że to chłonie wodę, a z problemem wilgoci w jego przypadku ma się coraz większy problem. Czy jest to rzeczywiście prawda? Jak na wilgoć w domu drewnianym wpływa obecność roślin? Czy powinniśmy się na nie decydować, czy dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy od nich stronić? Odpowiedzi na te, ale i wiele innych pytań postaramy się udzielić w naszym dzisiejszym wpisie.

Czy rośliny w drewnianym domu wpływają na wilgoć?

Rośliny generują wilgoć – to fakt, z którym nie ma sensu się kłócić. Niezależnie od tego, gdzie tak właściwie się znajdą, powinniśmy mieć to na uwadze – przynajmniej w przypadku większości ich gatunków. Nie oznacza to jednak, że przez nie będziemy mieli problemy z ową wilgocią. Wszystko zależy tutaj bowiem od wielu czynników, najmniejszym, z których jest sama roślina.

Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, jak został zaprojektowany i wykonany dom drewniany. Właśnie dlatego tak istotne jest wybranie właściwej firmy, która zajmie się jego przygotowaniem – takiej, jak doświadczone na rynku Domy HBE. W jej pracy liczą się trzy rzeczy:

  • to, jakich materiałów użyje do produkcji domu – prawidłowo wykonane domy drewniane powstają na bazie drewna, które zostało we właściwy sposób przygotowane do budowy. Po pierwsze – została dobrana odpowiednia jego wilgotność, a samo w sobie zostało wysuszone nowoczesnymi metodami. Jego wilgotność w żadnym wypadku nie powinna przekraczać piętnastu procent (a optymalna jej wartość to 5-13%);
  • konstrukcja domu – konstrukcja, bazująca na odpowiednio do niej przeznaczonym drewnie, powinna być właściwie zabezpieczona przed działaniem wody. Właściwie do tego podchodząca firma zastosuje zabezpieczenia zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, stawiając na suchy tynk oraz specjalną folię paroprzepuszczalną. To właśnie dzięki nim domy drewniane nie mają żadnych problemów z wilgocią, również po dziesiątkach lat użytkowania;
  • wentylacja – nie tylko konstrukcja, ale też właściwie działająca wentylacja ma olbrzymi wpływ na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i na to, czy rośliny są w stanie doprowadzić do wilgoci. W nowoczesnych domach drewnianych stosuje się przede wszystkim systemy rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Odpowiednio przygotowane przez profesjonalistów, pozwolą cieszyć się wnętrzem o odpowiednim poziomie wilgotności.

Jeżeli zatem dom został wykonany w sposób jak najbardziej prawidłowy, nie powinniśmy mieć problemu z umiejscawianiem dowolnych roślin w jego obrębie. Choć te będą oddziaływały na wilgotność powietrza, ta nie będzie przekładała się na wilgoć, a będzie utrzymywana na odpowiednim poziomie – takim, który nie doprowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji w dalszej lub bliższej przyszłości.

rośliny w drewnianym domu

Rodzaj roślin a wilgoć w domu drewnianym

Choć istnieje przekonanie, że każde rośliny generują wilgoć i to one są głównymi winowajcami jej powstawania (abstrahując oczywiście od samej konstrukcji domu oraz sposobu, w jaki jest z niego odprowadzane powietrze), tak naprawdę rzeczywistość jest inna. Co więcej – istnieją nawet rośliny, które pochłaniają wilgoć z powietrza i zatrzymują ją w swoich liściach czy kwiatach, następnie wykorzystując ją do swojego wzrostu. Mowa tutaj przede wszystkim o kwiatach o przeznaczeniu łazienkowym.

Roślin, które dbają o to, by wilgoć nie stała się dla nas problemem jest całkiem sporo, a tą najpopularniejszą jest „królowa polskich roślin” – paproć. Potrafi ona absorbować duże ilości wody z powietrza, dodatkowo radząc sobie nawet w najcięższych dla niej warunkach. Jeżeli zatem w łazience naszego domu drewnianego mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością wilgoci, to na nią możemy postawić.

Dobrze wpływające na wilgoć w domu drewnianym są też wszelkiego rodzaju bluszcze, ale też skrzydłokwiat czy chamedora.

Uwaga! Nie zdawajmy się na wybór odpowiedniej rośliny do tego, by zadbać o brak nadmiernej wilgoci w naszym domu drewnianym. Zadbajmy o to już na etapie jego projektowania i budowy – najlepiej inwestując w usługi profesjonalistów pokroju firmy Domy HBE.

Podsumowanie

Obecność roślin w drewnianym domu ma wpływ na wilgoć – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie musi to jednak być wpływ, który uznamy za negatywny. Istnieją bowiem kwiaty doskonale pochłaniające ją, a zazwyczaj umiejscawiane w łazience. Problemy z nadmierną ilością wilgoci nie są też wynikiem samego posiadania roślin, a zazwyczaj wiążą się z niewłaściwym dbaniem o nie (a zwłaszcza nadmiernym ich podlewaniem). Wiele do powiedzenia w kwestii wilgoci ma również to, w jaki sposób został zaprojektowany i wykonany dom. Jeśli wentylacja i system rekuperacji zostały w nim przygotowane w odpowiedni sposób, możemy mieć pewność, że rośliny w żaden sposób nam nie zaszkodzą. Właśnie dlatego tak istotne w tym wszystkim jest wybranie odpowiedniej firmy, która przygotuje dla nas wspomniany dom. Doskonałym wyborem może być chociażby doświadczona na rynku firma Domy HBE.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów