pl de gb

Budowa drewnianego domu a aspekty prawne

Budowa domu stanowi nie lada wyzwanie dla każdego, kto marzy o własnej przestrzeni. Samo jednak wybudowanie jego nie jest dla nas takim stresem i dyskomfortem, jak załatwienie dziesiątek dokumentów, pozwoleń na budowę, wizyt w urzędach, stania w kolejkach i czekania na decyzję. Papierologia spędza sen z powiek wielu osobom. W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na aspekty prawne w odniesieniu do domów drewnianych. Czy potrzeba na jego budowę pozwolenia? Czy wszystkie formalności wyglądają tak samo? Czy procedura może tutaj zostać w jakikolwiek sposób ograniczona? 

Moda na domy drewniane

Domy drewniane z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wybierają je ludzie, którym zależy na rozwiązaniu ekologicznym, energooszczędnym, tańszym, a do tego i funkcjonalnym. Taka inwestycja gwarantuje maksimum wygody i komfortu, jednocześnie pozwalając uzyskać stylową, ponadczasową przestrzeń. Jeśli komuś do tego zależy na krótkim czasie realizacji i niższych kosztach, to taka opcja stanowi najlepszy z możliwych wybór. Jak jednak ta sprawa wygląda, jeśli w grę wchodzą formalności? Czy aspekty prawne są takie same, jak domów murowanych? Co z pozwoleniem na budowę i innymi ważnymi dokumentami?

Prawo budowlane – co należy o nim wiedzieć?

W przypadku budowy domu prawo budowlane odgrywa niezwykle ważną rolę i o nim właśnie należy w dużej mierze pamiętać, by móc spełnić wszelkie kryteria i obowiązujące reguły. Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, na szczęście od 2017 roku wszelkie procedury zostały znacząco uproszczone, co sprawia, że w wielu przypadkach wystarczy jedynie daną inwestycję zgłosić do urzędu. Co z domem drewnianym? Jeśli w grę wchodzi mały domek letniskowy, w tym przypadku nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie. Zupełnie jednak sprawa wygląda inaczej, jeśli taki dom ma być obiektem całorocznym. Zarówno dom drewniany, jak również i murowany, wymaga wystąpienia o pozwolenie lub poinformowania właściwego urzędu o inwestycji, jaka w konkretnym miejscu jest planowana. Jeśli chodzi o terminy, zgłoszenie trwa 21 dni plus dodatkowe 3 na odpowiedź urzędu, samo zaś wydanie pozwolenia to okres nawet do 65 dni i 14 na odwołanie się od decyzji. Dotyczyć to może na przykład odwołania sąsiadów, którzy z różnych przyczyn nie chcą się na daną inwestycję zgodzić.

drewniany dom pozwolenie

Dom drewniany – zgłoszenie czy pozwolenie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy dom drewniany wymaga pozwolenia czy zgłoszenia. Wszystko bowiem uzależnione jest od bardzo wielu czynników. W przypadku, gdy chodzi o postawienie domu z drewna, który w żaden sposób nie wpływa na życie innych ludzi, wystarczy zgłosić planowaną inwestycję do urzędu. Jeśli jednak dana budowa wpłynie na życie innych, dom będzie oddziaływał na zmniejszony komfort ludzi mieszkających wokół, wtedy już konieczne jest pozwolenie. Może to dotyczyć na przykład wydobywającego się nieprzyjemnego zapachu związanego na przykład z posiadaniem chlewu ze świniami. Może to być ograniczenie światła poza terenem działki, duży hałas, czy też inne rzeczy, które wpływają na innych ludzi i które muszą być niejako przez nich zaakceptowane. A co w przypadku budowy domu drewnianego na terenach ochrony przyrody? W tym przypadku zgłaszając ten fakt, urząd najpierw musi sprawdzić, czy konkretna inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko i otaczającą nieruchomość naturę.

Pozwolenia na budowę a kredyt w banku

Większość z nas, aby postawić wymarzony dom, musi starać się najpierw o otrzymanie kredytu w banku. Wzięcie go nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jakby mogło się wydawać. Potrzebna jest tutaj zarówno zdolność kredytowa, jak również i szereg dokumentów, by bank mógł rozpatrzyć dany wniosek i ewentualnie kredyt udzielić. To, o czym należy pamiętać w sposób szczególny, to fakt, że w chwili obecnej wiele banków wymaga pozwolenia na budowę domu, a nie samego zgłoszenia. Należy więc mieć to na uwadze, jeśli staramy się o kredyt. Być może koniecznym będzie pozwolenie, by w ogóle kredyt móc otrzymać.

Oczekiwanie na decyzję

Kluczowe znaczenie ma tutaj decyzja, jaką wyda urząd odnośnie budowy domu drewnianego. Jeśli staramy się o pozwolenie, należy zrobić to stosunkowo wcześniej, zanim zaczniemy budowę, bo jak wspomnieliśmy wcześniej, urząd ma aż 65 dni na to, by takie pozwolenie wydać lub tego pozwolenia odmówić, a następnie 14 dni, by strony mogły się odwołać od decyzji do urzędu. Niestety, pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przeoczyć. Na pewno budowa domu drewnianego wymaga dużo mniejszej papirologii i załatwiania ważnych spraw. Tutaj nie jest potrzebny kierownik budowy, nie muszą być spełnione odpowiednie procedury. Wszystko uproszczone jest do minimum. Jeśli jednak chodzi o pozwolenie na budowę, w większości przypadków jest ono obowiązkowe, dlatego też trzeba się z tym jeszcze przed rozpoczęciem prac liczyć.

Zanim jeszcze powstanie dom, potrzeba wiele czasu, często nerwów i biegania. Kiedy jednak to wszystko załatwimy, z pewnością szybko uda nam się zobaczyć- nasz wymarzony dom z drewna.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów