pl de gb

Budowa domów w stylu kanadyjskim

Domy kanadyjskie, jak sama nazwa mówi pochodzą z Kanady i to właśnie tam wypełniają one ulice miast i tworzą niebywale duże osiedla. Moda na kanadyjskie domy przywędrowała również do Polski i w chwili obecnej coraz więcej osób decyduje się właśnie na wybór tego typu budynków. Jak takie domy wyglądają? Czym się charakteryzują? Dlaczego jest na nie tak duży popyt?

Jak wyglądają domy kanadyjskie?

Są to budynki, których szkielet opiera się na konstrukcji drewnianej. Stanowią one totalne przeciwieństwo dla tradycyjnych domów murowanych. Na dole należy przygotować odpowiednie fundamenty. Można postawić na płyty fundamentowe lub rzadziej na ściany fundamentowe. W pierwszym przypadku podłogę należy wówczas ułożyć na gruncie, w drugim zaś nad przestrzenią wentylowaną. 

Jak wygląda szkielet domu kanadyjskiego? Składa się on z pionowych, drewnianych słupków, które ułożone są od siebie w odległości 30, 40 lub 60 cm. W przypadku budowy takiego domu bardzo istotne jest to, aby zapewnić słupkom odpowiedni, identyczny rozstaw, gdyż to właśnie stanowi tutaj element nadrzędny. Strop wykonany jest z belek drewnianych, w którym to wykorzystuje się takie parametry, by pasowały one do określonego projektu. na belkach dalej umieszczone są płyty OSB, a jeśli chcemy na to również i deski. Ponadto, jeśli w grę wchodzą domy kanadyjskie, istotne znaczenie ma także dobra izolacja, gdyż tylko taka jest w stanie zagwarantować mieszkańcom domu, jak najlepsze z możliwych rozwiązanie w kwestii dobrej izolacji.

Jakie ocieplenie stosuje się w domach kanadyjskich?

Domy kanadyjskie jak wspomnieliśmy opierają całą swoją konstrukcję na elementach drewnianych. Bardzo duże jednak w nich znaczenie ma samo ocieplenie budynku, które odgrywa niezwykle ważną rolę. na co postawić? W co zainwestować? Kiedy postawimy już konstrukcje ścian, należy wówczas wypełnić przestrzenie między słupkami odpowiednim materiałem. Większość osób stawia na wełnę mineralną, rzadziej na styropian, gdyż jest on sztywny i w przypadku nierówności, nie przylega on dobrze do ściany. Kiedy już taką wełnę zastosujemy, kolejnym, bardzo ważnym elementem jest zastosowanie folii. Od zewnątrz podstawą jest folia wiatroizolacyjna, od wewnątrz z kolei folia paroizolacyjna. Kiedy całość zostanie w odpowiedni sposób wykonana, kolejnym elementem jest już ułożenie płyt kartonowo – gipsowych, kartonowo – włóknowych lub boazerii. Domy kanadyjskie wyglądem niczym nie muszą różnić się od domów murowanych. Na zewnątrz można zastosować bowiem zarówno drewno, ale również i odpowiedni tynk dekoracyjny czy płytkę klinkierową. Od wewnątrz również można postawić na drewno, ale i na każdy inny materiał wykończeniowy.

Jakie są zalety domów kanadyjskich?

Bez wątpienia domy kanadyjskie to mnóstwo zalet, dzięki którym coraz więcej ludzi decyduje się na takie właśnie rozwiązania. Dziś wielu inwestorów, jak również i przyszłych właścicieli budowanych obiektów stawia właśnie na drewniane domy, a nie na te murowane, gdyż płynące z tego korzyści, są naprawdę ogromne.

Po pierwsze, domy takie buduje się niezwykle szybko. Dzięki szkieletowej konstrukcji, szybkość budowy sprawia, że wymarzony dom może powstać w zaledwie kilka tygodni. Potrzeba nam około trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia prac, by w takim domu móc zamieszkać. 

Po drugie, domy takie można budować bez względu na pogodę za oknem. Drewno, jak również wkręty i gwoździe nie są materiałami, które mogą ulec zniszczeniu w trakcie opadów deszczu lub śniegu. W przypadku zaś domu murowanego, pogoda ma bardzo duże znaczenie. Jeśli chodzi o domy kanadyjskie, jedynie zrobienie fundamentów uzależnione jest od tego, jaka temperatura i pogoda panuje za oknem. Reszta absolutnie nie jest od pogody zależna.

Po trzecie, domy takie są zarówno energooszczędna, jak również i ekologiczne, a więc pozwalają one zużywać zdecydowanie mniej energii, jednocześnie wpływając na środowisko, ale i na grubość naszego portfela. Do tego wykorzystanie naturalnych rozwiązań, z pewnością stanowi duży plus, szczególnie dla zwolenników materiałów ekologicznych. 

Po czwarte, takie domy kanadyjskie są zdecydowanie tańsze w budowie. Jeśli chcemy więc zaoszczędzić, na pewno warto właśnie na tego typu technologię postawić, bo zagwarantuje nam ona wydatek na zdecydowanie niższym poziomie.

Dlaczego warto postawić na domy kanadyjskie?

Domy takie stanowią bardzo dobry wybór, jeśli w grę wchodzi oszczędność pieniędzy, oszczędność czasu, a do tego również i pełne zadowolenie wszystkich tych osób, które na tego typu rozwiązania się decydują. Warto zaznajomić się z informacjami, posiąść stosowną wiedzę, a następnie wybrać najlepsze z możliwych rozwiązanie. Jeśli chodzi o domy kanadyjskie, te na pewno stanowią bardzo dobry wybór i każdy, kto tylko na nie się zdecyduje, na pewno będzie z tego powodu bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany. Jedno jest pewne – ten wybór to bardzo dobra decyzja, bo właśnie ona da nam dom, o jakim wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć. 

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów