pl de gb

Budowa domów bez pozwolenia

Budowa wymarzonego domu to jeden element, ale zanim to nastąpi potrzebujemy szeregu działań, aby móc uzyskać niezbędne pozwolenia na wybudowanie danej nieruchomości. Czy można jednak postawić dom bez pozwoleń? A jeśli tak, to jakie trzeba w tej kwestii spełniać warunki?

Dom bez pozwolenia

Zupełnie inne kwestie należy spełnić, jeśli budujemy dom wymagający pozwolenia, a zupełnie inne, jeśli to pozwolenie nie jest konieczne. Patrząc na prawo budowlane, te domy bez pozwolenia muszą spełniać określone parametry, tak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Obok domów mieszkalnych, bez pozwolenia można stawiać także budynki gospodarcze, jak również i obiekty małej architektury, ale muszą one spełniać określone wymogi.

Nie trzeba spełniać tak naprawdę żadnych wymogów, jeśli mamy w planach wybudować dom o odpowiednich parametrach. Jest to na pewno bardzo korzystne rozwiązanie, bo nie trzeba tracić niepotrzebnie czasu, nie trzeba kompletować dokumentów, nie trzeba stać w kolejkach w urzędach. Jak więc postawić konstrukcję, która tego pozwolenia nie wymaga? Czym ona się różni od tej z pozwoleniem?

Wcześniej można było postawić bez pozwolenia jedynie domki letniskowe. Od czerwca 2015 roku zmieniło się nieco prawo budowlane i dziś całoroczne domy można postawić, bez ubiegania się o pozwolenie na jego budowę. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto dokładnie sprawdzić, czy nasza inwestycja będzie odpowiadała temu prawu, tak, aby nie zostało to w późniejszym czasie zakwestionowane przez odpowiednie organy odpowiedzialne za nadzór budowlany. 

Jakie należy spełnić warunki stawiając dom bez pozwolenia?

To, że można postawić dom bez pozwolenia, to już wiemy, ale jakie należy spełnić warunki, by mógł on stać zgodnie z prawem? Na budynek bez pozwolenia można zdecydować się, gdy chcemy stworzyć budynek gospodarczy, garaż, jak również i dom, który znajduje się na działce rolnej i jest domem letniskowym. Jeśli chodzi o dom całoroczny, który nie wymaga pozwolenia, musi to być budynek wolnostojący, parterowy, taki, którego powierzchnia nie będzie większa niż 35 metrów kwadratowych, a do tego jeden budynek może znajdować się na działce 500 metrów kwadratowych.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Domy bez pozwolenia to zazwyczaj małe budynki, które stawiane są przede wszystkim na wsiach, ale w pobliżu aglomeracji miejskich. Do tego bardzo duża część ludzi buduje również wiaty o powierzchni do 50 metrów kwadratowych, ale muszą znaleźć się one tam, gdzie na działce są już inne budynki gospodarcze. Oprócz tego stawia się także ganki, altany, oranżerie, jak również i garaże. Możliwości są duże, ale trzeba w pełni spełniać określone warunki. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy w pełni się skupić.

Blog

Czy dom bez pozwolenia można stawiać, kiedy się chce?

Niezupełnie. Nie wszystko jest aż tak bardzo kolorowe. Osoba, która chce postawić budynek, musi to zgłosić do starostwa. Mimo, iż pozwolenie nie jest potrzebne, w żadnym wypadku nie można postawić domu i nie poinformować o tym odpowiednich organów. Starosta w ciągu 30 dni musi wydać decyzję, czy dom może powstać i czy spełnia on warunki, by o pozwolenie się nie ubiegać. `

Co powinno znaleźć się we wniosku? Składając zgłoszenie, wniosek musi zawierać między innymi: cztery egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o posiadaniu prawa do danej nieruchomości. Jeśli jest taka potrzeba, osoba chcąca budować dom bez pozwolenia, musi dostarczyć niezbędne rysunki, jak również i szkice, tak, aby określić, jak budynek będzie wyglądać i jaki będzie sposób wykonywania odpowiednich prac. 

Czy stawianie budynków bez pozwolenia cieszy się popularnością?

Oczywiście, że tak. Ludzie, a szczególnie Polacy nie lubią nadmiaru formalności, gdyż w Polsce cała procedura jest niezwykle skomplikowana i trwa naprawdę bardzo długo. Mając możliwość działania bez pozwolenia, ludzie wykorzystują takie działania, które znacząco ułatwiają im działanie. Jedni stawiają małe domy, które okazują się być bardzo dobre do całorocznego mieszkania, ale są to rozwiązania dla niewielkiej liczby osób, gdyż 35 metrów to niezbyt duża przestrzeń. Inni wybierają budowę garaży, budynków gospodarczych czy wiat. Jedno jest pewne – im mniej formalności, a więcej możliwości działania, tym z całą pewnością lepiej. 

Wybór ekipy fachowców

Kiedy już decyzja starosty zostanie wydana, wówczas można rozpocząć  budowę określonego budynku. W tym też celu należy zatrudnić firmę, która będzie w stanie taki budynek postawić. Na pewno dużym powodzeniem cieszą się domy w konstrukcji drewnianej, bo można postawić je zdecydowanie szybciej, za niższą cenę i z pełnym zadowoleniem wszystkich odbiorców. Są one solidne i mocne, są ekologiczne i energooszczędne. Czyż można więc chcieć czegoś więcej? Im lepsza ekipa, tym z całą pewnością większe zadowolenie. Zatrudniając specjalistów, na pewno warto zwrócić uwagę na ich wiedzę i doświadczenie, bo od nich zależy, czy ten stawiany dom będzie tym, jakiego tylko chcemy.

Copyrights © 2024 Konsbud budowa domów